Kmetijski inštitut Slovenije vabi ljubitelje stročnic, ljubiteljske vrtnarje in raziskovalce, da se pridružijo novemu krogu poskusa občanskega raziskovanja projekta INCREASE - Inteligentne zbirke genskih virov stročnic za evropske agroživilske sisteme. V ospredju je raziskovanje gojenje fižola.
FIŽOL KOT GLAVNI AKTER: Tako lahko tudi vi sodelujete v raziskavi
Slovenija
Prijave za rastno sezono 2025 so odprtje preko aplikacije projekta, prijavi pa se lahko vsak, ki "želi prispevati k raziskavam, ima pametni telefon ter njivo, vrt, teraso ali balkon in seveda tudi potrebno navdušenje, da v rastni sezoni naslednje leto vzgoji šest različnih genskih virov navadnega fižola," so pred dnevi sporočili s Kmetijskega inštituta.
V okviru poskusa bo vsak novi udeleženec prejel semena različnih starih genskih virov fižola, ki jih bo gojil in zanje skrbel, hkrati pa bo dokumentiral njihovo rast. Kot so pojasnili, to raziskovalni ekipi projekta omogoča, da oceni lastnosti različnih genskih virov fižola v različnih pridelovalnih okoljih in sčasoma poveča agrobiodiverziteto v Evropi.
Že vključeni občanski raziskovalci si bodo pridelano seme genskih virov iz prejšnjih krogov lahko med seboj tudi izmenjevali.
V poskusu je doslej po navedbah inštituta sodelovalo več kot 22.000 občanov iz vse Evrope, približno 100 iz Slovenije.
Poskus občanskega raziskovanja je vključen v evropski raziskovalni projekt INCREASE, v katerem sodeluje 25 mednarodnih partnerjev s ciljem ovrednotiti agrobiodiverziteto ter spodbujati uživanje in pridelavo stročnic za prehrano v Evropi. Kot so še spomnili na inštitutu, je Evropska komisija konzorciju projekta INCREASE letos podelila priznanje za izjemne dosežke pri oblikovanju vključujoče in trajnostne družbe v Evropi.