HOČETE SHUJŠATI? JEJTE MAŠČOBE: Krivec za debelost so izdelki z malo maščobami

Svet

Krivec za debelost ni mastna hrana, temveč izdelki z nizko vsebnostjo maščob, so pokazale nove ugotovitve zdravnikov. Polnomastna hrana ni škodljiva in vas ne bo zredila, je celo priporočljiva. Izdelki z nizko vsebnostjo maščob so izredno nezdravi in celo redijo.

Ste se tudi vi zatekali k nizkokaloričnim jogurtom, mleku, maslu in se izogibali mesu ter drugim živilom polnim maščob? Vse z željo, da bi se prehranjevali zdravo oziroma izgubili nekaj kilogramov?

Britanski zdravnik David Unwin je s peščico somišljenikov vsaj navidez nekaj časa plaval proti toku. Kot je povedal za revijo New scientis, je pacientom z diabetisom tipa 2 in tistim, ki so želeli shujšati, svetoval naj počnejo nasprotno od tega, kar priporoča uradna medicina. Kolegi so mu govorili, da je to nevarno. On pa je pacientom priporočal, naj nehajo preštevati kalorije in naj jedo polnomastno hrano. Izogibajo naj se ogljikovim hidratom, torej kruhu, krompirju, testeninam, rižu in predvsem sladkorju, ki ga je največ v predelani hrani in v izdelkih z malo maščobami. Maščobe v predelani hrani pogosto zamenjujejo s sladkorjem. Ugledna zdravniška srenja je Unwinovo promoviranje mastne hrane označila za pravi kriminal.

Vendar je imel Unwin prav. Njegovi diabetični bolniki so sladkor v krvi spravili na zdravo raven. Predebeli pacienti so ob upoštevanju njegovih navodil shujšali. Agresivno tridesetletno promoviranje izdelkov z malo maščobami in živil kot so kruh, testenine, krompir, riž, ki bi morali po danih smernicah sestavljati tretjino našega krožnika, so v Veliki Britaniji na udaru.

Minuli mesec je v javnost prišla raziskava, ki ugotavlja, da uživanje maščob ne redi, ljudje naj prenehajo šteti kalorije in jesti nemastne izdelke ter živila z veliko ogljikovimi hidrati. Slednje naj zamenjajo z maščobami. Tako pravi kritično poročilo britanskega združenja zdravnikov National obesity forum. Zdravstvena politika iz osemdesetih let, ki priporoča dieta z nizko vrednostjo maščob in holesterola, je temeljila na nepravilni znanosti. Avtorji raziskave obtožujejo državne zdravstvene ustanove, da so imele pakt z živilsko industrijo, ki je pripomogla k povečevanju števila predebelih ljudi.

V poročilu piše, da nasičene maščobe ne škodujejo srcu, polnomastni mlečni izdelki ga celo varujejo. Po besedah britanskega kardiologa Aseema Malhotra je promoviranje hrane z nizko vsebnostjo maščob morda največja zabloda moderne medicine in ima za zdravje uničujoče posledice. Zagovorniki maščob pravijo, da bi se industrijsko pripravljeni hrani z nizko vsebnostjo maščob in holesterola morali izogibati. Pacienti z diabetisom tipa 2 pa bi morali jesti hrano, bogato z maščobami.

V prid ugotovitvam britanskih zdravnikov govori tudi španska študija. 7500 moških in žensk so razdelili v tri skupine. Ena skupina je sledila neomejeni mediteranski dieti bogati z olivnim oljem. Druga skupina se je izogibala vsem maščobam. Tretja skupina je jedla oreške. Najslabše rezultate je imela skupina, ki je uživala malo maščob. Najboljše rezultate je imela skupina, ki je jedla oreške.

Jejte mastno in shujšajte, pravi tudi ameriški zdravnik in publicist Mark Hyman, ki poudarja: redi sladkor, ne maščoba. Dietna maščoba je bolj problematična kot sladkor. Dieta z nizko vsebnostjo maščob je škodljiva za srce in vsebuje veliko sladkorja. Nasičena maščoba ni sovražnik. Dobre maščobe lahko delujejo zdravilno.

Možgani so sestavljeni iz 60 odstotkov maščob in te, zlasti omega 3, potrebujejo. Nahranite možgane in dobro premislite, preden boste spet segli po nizkokaloričnem jogurtu.

Deli novico:

Komentiraj

Za komentiranje je potrebna  Prijava  oz.  Registracija
LCHF |  20 .06. 2016 ob  14: 27
Huh. LCHF.. super stvar ampak si ne predstavljam tak način prehranjevanja celo življenje...
satir |  17 .06. 2016 ob  15: 06
Panceta, mast, ocvirki, maslo, sir .... to so jedli naši nonoti ko je bilo treba kaj tazaresnega naredit...