Hrvatje priznavajo zaplete pri zaračunavanju zdravstvenih storitev

Zdravje

Na Hrvaškem zavodu za javno zdravstvo (HZJZ) so danes za STA zagotovili, da so nemudoma ukrepali na podlagi pritožb slovenskih turistov, ki so morali plačati zdravstvene storitve na Hrvaškem, čeprav so imeli evropske zdravstvene izkaznice. Obenem so opozorili na izjeme, ko morajo državljani EU plačati zdravniško pomoč na Hrvaškem.

 

Zavod HZJZ je pred vstopom Hrvaške v Evropsko unijo podrobno obvestil vse hrvaške zdravstvene ustanove in zasebne zdravnike, ki imajo pogodbo z zavodom, o postopkih pri uveljavitvi zdravstvenih storitev za državljane članic EU na podlagi evropske zdravstvene izkaznice, kot tudi v primerih načrtovanega zdravljenja.

Poudarili so, da pri tem absolutno ni nobenih razlik med članicami EU, iz katerih prihajajo zavarovane osebe, saj so navodila v skladu z evropsko zakonodajo o koordinaciji sistema socialne varnosti.

"HZJZ v navodilih ni priporočil, da bi tuje državljane pošiljali v turistične ambulante, ki nimajo pogodbe z zavodom, temveč ravno nasprotno. Vse zdravstvene ustanove in zasebni zdravniki, ki imajo pogodbo, so obveščeni, da morajo sprejeti evropskega zavarovanca, ki ima evropsko zdravstveno izkaznico, in da jim nujnih zdravstvenih storitev ne smejo zaračunati," so danes odgovorili za STA.

Kot so dodali, so bili o težavah slovenskih državljanov, ki so bili oskrbljeni v ambulantah za turiste, obveščeni naknadno. Nato so julija nemudoma poslali dodatna pojasnila za postopke v turističnih ambulantah, ki nimajo pogodbe s HZJZ. Storitve v turističnih ambulantah so namreč nekoliko dražje kot v zdravstvenih ustanovah, ki imajo pogodbo s HZJZ.

Ambulante za turiste, ki so jih praviloma v zdravstvenih domovih ob hrvaški obali ustanovile lokalne samouprave, bi morale na svojih vhodih obvestiti uporabnike, da nimajo pogodbe s HZJZ in da pri njih ne veljajo evropske zdravstvene izkaznice, trdijo v zavodu. Največ pritožb slovenskih turistov pa je bilo ravno zato, ker v turističnih ambulantah niso mogli uveljaviti evropskih izkaznic in so morali plačati storitve zdravnikov.

"Če zavarovana oseba iz katere od držav članic EU vendarle pride v turistično ambulanto, so tamkajšnji zdravniki obvezani zagotoviti storitve pod enakimi pogoji, kot veljajo tudi za zavarovane osebe zavoda," so še poudarili. To naj bi pomenilo, da lahko državljani EU, ki imajo evropske izkaznice in so pomoč poiskali v hrvaških turističnih ambulantah, v svojih državah zahtevajo povračilo denarja.

Obstajajo tudi izjeme, ko morajo državljani EU obvezno plačati zdravstvene storitve na Hrvaškem. To morajo storiti v zdravstvenih ustanovah in v zasebnih ordinacijah, ki nimajo pogodb z zavodom, torej v turističnih ambulantah, kot tudi v primerih, ki presegajo nujno zdravstveno pomoč. Plačati morajo tudi osebe, ki nimajo evropske zdravstvene izkaznice.

"Vse pritožbe obravnavamo resno in si prizadevamo, da bi s pravočasnim odzivom preprečili nadaljevanje napačnih postopkov," so še dejali. Napovedali so tudi denarne kazni za zdravstvene ustanove in zasebne zdravnike, ki so kršili obveznosti iz pogodbe z zavodom, kamor sodi tudi neupravičeno zaračunavanje zdravstvenih storitev državljanom EU.