Hvaležnost je močno orodje, ki lahko bistveno izboljša naše počutje in kakovost življenja. Znanstvene raziskave so pokazale, da hvaležni ljudje ne le da so srečnejši, temveč tudi bolj zdravi, odporni na stres in celo živijo dlje. V vsakdanjem življenju lahko pogosto pozabimo na preproste stvari, ki nam prinašajo veselje in zadovoljstvo. Prav zato je pomembno, da si vzamemo trenutek in se zavestno osredotočimo na hvaležnost. Sledi sedem preprostih načinov, kako lahko hvaležnost postane del vaše dnevne rutine in vam pomaga krepiti občutek zadovoljstva in sreče.
HVALEŽNOST JE KLJUČ DO SREČE: Sedem preprostih načinov za krepitev vsakodnevnega občutka zadovoljstva
Trendi
Raziskava, ki jo je izvedla Harvard Adult Development Study, najdaljša študija o sreči in zdravju na svetu, je pokazala, da so hvaležni ljudje srečnejši. Ta raziskava, ki poteka že 100 let in zajema dve generaciji Američanov, je tudi razkrila, da hvaležni ljudje živijo dlje in so na splošno bolj zdravi. Po besedah trenutnega direktorja študije, psihiatra Roberta Waldingerja, je učenje, kako prakticirati hvaležnost, ena najboljših stvari, ki jih lahko naredite zase. Zakaj? Odgovor je preprost: hvaležnost usmerja vašo pozornost na to, kar imate, namesto na tisto, česar nimate in vas opominja na vse dobro v vašem življenju. Dr. Waldinger, ki je soavtor knjige 'The Good Life', poudarja, da je hvaležnost ena najpreprostejših stvari, ki jih lahko naredite za povečanje svoje sreče in njen učinek je skoraj takojšen.
Kaj je hvaležnost?
Preden se naučite, kako prakticirati hvaležnost, je pomembno, da razumete njen pomen. Kaj torej pravzaprav pomeni biti hvaležen? Hvaležnost je pozitivno čustvo, ko smo nekomu ali nečemu hvaležni. V praksi pa je to veliko več kot le to, pravi kanadska psihologinja Haley Perlus. Hvaležnost je koristno orodje za čustveno urjenje. Ko ste hvaležni za svoje življenje, lahko doživite pozitivna in prijetna čustva, povezana s srečo, mirom, strastjo, navdušenjem in ljubeznijo. Ta prijetna čustva lahko nato postanejo katalizator za pozitivne spremembe v vašem življenju. Hvaležnost je tudi nasprotje našega negativnega notranjega glasu. Prekine negativne vzorce in ustvari priložnost, da se osredotočimo na vse dobro v preteklosti, sedanjosti in prihodnosti.
Zakaj je hvaležnost pomembna?
Znanost je večkrat dokazala, da hvaležnost prinaša močne fizične in duševne koristi, pravi dr. Waldinger. Biti hvaležen lahko pomaga preprečiti bolezni in podaljša življenje. Nekatere največje koristi hvaležnosti vključujejo:
- Nižje tveganje za bolezni srca, sladkorno bolezen, nekatere vrste raka in druge bolezni.
- Močnejši imunski sistem.
- Boljši spomin in manjše duševno upadanje s staranjem.
- Bolj kakovosten spanec in manj nespečnosti.
- Manjše zaznavanje kronične bolečine.
- Manj vnetij v telesu.
- Boljše razpoloženje in manj primerov depresije in anksioznosti.
- Višja samozavest in manj občutkov jeze in ljubosumja.
- Večja sposobnost odpuščanja sebi in drugim.
- Boljša sposobnost za določanje prioritet in upravljanje časa.
Sedem načinov za prakticiranje hvaležnosti
Hvaležnost je veščina, ki se je lahko naučimo in jo z vajo izboljšujemo, tudi če nam na začetku ne pride naravno, pravi Perlusova. Ste pripravljeni vaditi hvaležnost v vsakdanjem življenju? Poskusite te preproste, strokovno odobrene nasvete.
Izgovorite, za kaj ste hvaležni
Glasno izražanje hvaležnosti je lahko bolj učinkovito kot le razmišljanje o tem, pravi Perlus. Ko slišite, kaj ste rekli, se to bolje vtisne v vaš spomin, hkrati pa vam pomaga, da natančneje opredelite, za kaj ste hvaležni. Uporabite Voice Memos ali drugo aplikacijo za beleženje, kaj vas osrečuje (posnetke shranite, da jih lahko poslušate, ko potrebujete trenutek veselja). Ali pa spodbudite družinske člane, da vsak večer ob večerji povedo nekaj, za kar so hvaležni, piše Reader's Digest.
Zapišite, za kaj ste hvaležni
Zapisovanje misli na papir, bodisi v dnevnik hvaležnosti bodisi v zahvalno pismo, je močan način za povezovanje uma in telesa, kar krepi pozitivna čustva. Imejte zvezek v torbici ali na mizi, kamor boste zapisali stvari, za katere ste hvaležni, ko se zgodijo. Lahko pa vsak dan zapišete tri stvari, za katere ste hvaležni, v dnevnik, ki ga hranite poleg postelje.
Delite svojo hvaležnost z drugimi
Deljenje hvaležnosti ima velik učinek tako na vas kot na druge, saj sproži val pozitivnih misli in občutkov ter krepi vezi. Tudi ljudje, ki se zahvalijo neznancu, poročajo o močnem občutku sreče, dodaja dr. Waldinger. Vsak dan se zavestno potrudite, da nekomu poveste, kako hvaležni ste zanj. Pokličite starša, napišite zahvalno pismo bivšemu učitelju, podarite prijatelju darilo ali preprosto recite hvala prodajalki v trgovini.
Razmišljajte o stvareh, za katere ste hvaležni
Ljudje pogosto mislijo, da čustva nadzorujejo um – da naša čustva določajo, o čem razmišljamo. V resnici pa vaš um določa, kaj čutite, pravi dr. Waldinger. Enostavno povedano, razmišljanje o stvareh, za katere ste hvaležni, vam pomaga videti več razlogov za hvaležnost v življenju. Umirite svoj um. Vsako jutro si vzemite od ene do pet minut za razmišljanje o hvaležnosti, o stvareh in ljudeh, za katere ste hvaležni. Razmišljanje o sreči vam bo pomagalo, da boste srečnejši doma, v službi in kjerkoli preživljate svoj dan.
Načrtujte hvaležnost vnaprej
Hvaležnost ne pride le naknadno. Lahko jo načrtujete vnaprej. Ne čakajte, da se boste spontano 'počutili hvaležno'. Prepoznajte področja v svojem življenju, kjer se počutite nezadovoljni in nato sestavite seznam načinov, kako v teh situacijah občutiti hvaležnost. Napišite seznam specifičnih stvari, za katere ste hvaležni in ga nosite s seboj, ali pa nastavite alarm na telefonu, da vas spomni na trenutke hvaležnosti. Niste prepričani, kje začeti? Prijavite se za dobrodelno dejavnost – občutek hvaležnosti je le ena od koristi prostovoljstva.
Izražajte hvaležnost v težkih okoliščinah
Življenje ni odvisno od tega, kaj se vam zgodi, temveč od tega, kako se s tem spopadete, pravi dr. Waldinger. Hvaležni ljudje so bolj odporni, ko se soočajo s težkimi časi. Ni situacije, ne glede na to, kako težka je, v kateri ne bi mogli najti nečesa, za kar ste hvaležni – in treniranje hvaležnosti lahko močno pripomore k izboljšanju načina, kako se spopadate s težavami. Prelistajte stare dnevnike ali fotoalbume iz težkih obdobij v svojem življenju in si zabeležite, kaj vam je pomagalo skozi to obdobje in za kaj ste bili hvaležni. Uporabite te informacije, da najdete svetle točke v trenutnih težavah.
Naj vas navdihne hvaležnost drugih
Biti hvaležen je veščina, ki se je lahko naučite, tako da opazujete, kako drugi prakticirajo hvaležnost v svojem življenju. Bodite pozorni na to, kako prijatelji, družinski člani, sodelavci in znanci izražajo hvaležnost ali pa jih vprašajte o tem. Berite zgodbe s pozitivno vsebino, čitajte knjige, ki prinašajo dobre občutke, oglejte si navdihujoče videoposnetke, pogovarjajte se z ljubljenimi osebami ali poiščite terapevtsko pomoč.