Iščejo prostovoljce za čiščenje obale!

Tudi letos Slovenija sodeluje pri mednarodnem dnevu čiščenja obal International Coastal Cleanup 2013, ki bo potekal tretjo soboto v septembru, 21. septembra 2013.

Mednarodni dan čiščenja obal (ICC) je največja prostovoljna čistilna akcija na svetu, ki poteka vsako leto tretjo soboto v septembru, ko se prostovoljci z vsega sveta zberejo v vsaki državi posebej in pripravijo čiščenje obal morja, rek in jezer. ICC se je pričel leta 1986 v Ameriki, državi Teksas, in se je od tedaj širil ter v letu 2010 prišel tudi v Slovenijo. Glavni promotor in organizator akcije je nevladna organizacija Ocean Conservancy iz Amerike, v državah po svetu pa pomembno vlogo igrajo lokalne organizacije, ki organizirajo čiščenja na lokalnem nivoju.

Prostovoljci se lahko prijavijo prek maila na info@ecovitae.org.

Zakaj je ICC poseben?

Posebnost čiščenja obal na način ICC je v tem, da se obale ne samo čistijo, pri tem se zbirajo tudi podatki o količinah in tipu zbranih odpadkov. Vsaka država, ki se odloči za sodelovanje, s pomočjo koordinatorja in prostovoljcev zbere podatke o količinah in tipu zbranih odpadkov na posebej za ta namen pripravljene kartice, ki jih uporablja ves svet. Zbrane jih pošlje na sedež organizacije Ocean Conservancy, ki podatke zbere, obdela in vsako leta izda skupno poročilo s podatki s celega sveta o tem, koliko odpadkov je bilo zbranih, koliko prostovoljcev je sodelovalo, kateri odpadki so najpogostejši ipd. Tako pridobimo pomembne podatke o stanju obal po vsem svetu, ki so zbrani na primerljiv način, z enako metodo.

Kako pri tem sodeluje Slovenija?

Vsaka država, ki se odloči za sodelovanje pri mednarodnem dnevu čiščenja obal, mora imeti nacionalnega koordinatorja, ki skrbi, da se aktivnosti odvijajo, jih koordinira ter je v stiku z organizacijo iz Amerike za prevzem materialov in novic. "Državna koordinatorica" za Slovenijo je Andreja Palatinus, članica društva Eco Vitae in vodja projekta Čista obala, ki je postala koordinatorica leta 2011 na svetovni konferenci o morskih odpadkih na Havajih. Andreja se tudi poklicno ukvarja s problematiko morskih odpadkov na Inštitutu za vode RS.

Letošnje novosti

Posebnost letošnjega leta je, da se je k organizaciji in izvedbi dogodka pridružilo več organizacij. Prva izmed njih je Regionalni razvojni center Koper s projektom MARLISCO, katerega namen je ravno širjenje ozaveščenosti javnosti o problematiki morskih odpadkov. Krog sodelujočih se širi vsak dan.

Kako sodelovati?

Vabljen je vsak prostovoljec, sam ali v skupini, ki bi želel pomagati pri organizaciji ali samem čiščenju. Za pomoč pri organizaciji ste lepo vabljeni, da se oglasite na mail info@ecovitae.org in izredno veseli bodo vsake pomoči.

Deli novico:

Mianna |  25 .08. 2013 ob  08: 22
Naj to delajo ljubljančani in štajreci...kolikokrat sen za njimi čistila plažo, da sem se lahko kopala.........
obsojeni |  24 .08. 2013 ob  20: 41
tajkuni imajo priložnost opraviti družbeno koristno delo!
sveti jurij |  24 .08. 2013 ob  14: 29
Vsi vabljeni na Sveto Katarino in v Valdoltro.Lepo bi bilo,če bi skupaj očistili travo ki se tam nabira že leta in leta.
Izolska posla |  24 .08. 2013 ob  14: 28
Sej so povisali komunalni prispevek pa naj oni mal popucajo vsak dan ob 5h pa se bo.
I |  24 .08. 2013 ob  12: 03
TO BI LAHKO ŠLI VSI (vsak dan), KI SO NA SOCIALNI IN NA ZAVODU TER PREJEMAJO DENAR ZA LENARIT DOMA...