JE SUMLJIV LETALNIK PRELETEL TUDI SLOVENIJO? V zračnem prostoru EU je bil neopažen skoraj eno uro (FOTO, VIDEO)

Svet

Poročali smo že, da je sinoči na območju Jaruna v Zagrebu padel neznani predmet. Po prvih ocenah gre za izvidniško brezpilotno letalo, ki je videti kot raketa, naredil pa je ogromno luknjo v tleh. Premier Andrej Plenković je izjavil, da naj bi šlo za letalnik ruske izdelave. Po besedah hrvaškega predsednika Zorana Milanovića je priletel iz Ukrajine, iz Kijeva pa so zatrdili, da letalnik ni njihov.

Preiskava omenjenega dogodka je še vedno v teku. Po do zdaj zbranih informacijah je letalo vstopilo v hrvaški zračni prostor preko Madžarske. Oglasila se je tudi hrvaška vlada – izveden je bil sestanek, na katerem so sodelovali podpredsednik vlade za nacionalno varnost in minister hrvaških veteranov Tomo Medved, podpredsednik vlade in minister za notranje zadeve Davor Božinović, minister za obrambo Mario Banožić, direktor varnostno-obveščevalne agencije Daniel Markić, direktor vojaške varnostno-obveščevalne agencije Ivica Kinder in vodja urada sveta za nacionalno varnost Valentino Franjić.

Premier se je danes zjutraj pogovarjal s predsednikom Zoranom Milanovićem, madžarskim premierjem Viktorjem Orbanom ter vsemi pristojnimi člani vlade, županom Tomaševićem in veleposlanikom Nata pri Natu Mariom Nobilom, so sporočili.

View this post on Instagram

A post shared by DNEVNIK.hr (@dnevnikhr)

"Takoj po strmoglavljenju brezpilotnega letala vojaškega tipa so bile vključene vse pristojne službe. Letalo je po do zdaj zbranih podatkih s hitrostjo 700 kilometrov na uro vdrlo v hrvaški zračni prostor od vzhoda proti zahodu, torej iz madžarskega zračnega prostora na višini 1300 metrov," še izjavo vlade prenaša dnevnik.hr.

V teku je kriminalistična preiskava v sodelovanju med kriminalistično policijo in vojaško policijo, izvajajo pa se tudi drugi ukrepi za usklajevanje varnostno-obrambnega sistema, vključno z mednarodnim sodelovanjem, predvsem z Natom, za ugotavljanje vseh okoliščin.

Zagrebški župan Tomislav Tomašević je zjutraj obiskal kraj, kjer je padlo neidentificirano letalo. Dejal je, da gre za veliko letalo, njegove dele pa so našli na več lokacijah. Trdi, da gre za situacijo brez primere in da se kaj takega še nikoli ni zgodilo, vsaj v Zagrebu ne.

"Vprašanje je, zakaj in kako je letalo pristalo v prestolnici države. Govoril sem s predsednikom vlade, vsi se usklajujemo. Želimo iti v javnost s preverjenimi informacijami," je dejal in dodal: "Ko bo ugotovljeno, kdo je to vodil in kako je do tega prišlo, potem je vprašanje, kako storiti vse, da do tega nikoli več ne pride." Nastalo je nekaj materialne škode, ampak najpomembnejše je, da ni bil nihče poškodovan, je zaključil.

Iz francoske prestolnice, kjer se udeležuje neformalnega vrha EU, se je odzval tudi premier Andrej Plenković. Sporočil je, da gre po dosedanjih informacijah za letalnik ruske izdelave, ni pa še jasno, ali je bil v lasti ruske ali ukrajinske vojske. Ve se, da je prišel iz smeri Madžarske, na Madžarsko pa iz smeri Romunije, je še pojasnil in dodal, da so za informacije, kako je letalnik lahko prišel kar do Zagreba, že zaprosili ukrajinsko stran.

Predsednik Milanović: "Gre za resen incident"

Hrvaški predsednik Zoran Milanović je dogodek medtem na izredni novinarski konferenci označil kot resen incident, a poudaril, da ni bil usmerjen proti Hrvaški.

Povedal je, da s preletom vnaprej niso bili seznanjeni, da pa je predmet kar 40 minut letel čez Madžarsko, medtem ko je bil v hrvaškem zračnem prostoru le sedem minut, nakar je strmoglavil na širšem območju Jaruna. "Gre za resen incident, preiskava je v teku in želimo ugotoviti vse podrobnosti," je še dejal, sodržavljane pa pozval, naj ostanejo mirni, saj dogodek ni bil usmerjen proti Hrvaški.

Po njegovih besedah sicer v oči bije predvsem to, da gre za brezpilotni letalnik velikosti letala, težak približno šest ton, ki pa je očitno kljub svoji velikosti uspel neopažen preleteti kakih tisoč kilometrov vse od Ukrajine do Zagreba.

"Nadzor nad njim so izgubili, ni iz regije, vsi sedijo in mirujejo. Kako je mogoče, da nek nesofisticiran letalnik več kot eno uro prebije nad članicami Nata in da tega nihče ne opazi (...) V takšnem stanju je naša protizračna obramba, kolikor se v njo vlaga," je še dodal Milanović v svojem slogu.

Ranjenih v incidentu po poročanju hrvaških medijev ni bilo, bi pa naj bilo poškodovanih nekaj parkiranih avtomobilov. Policija je na prizorišče prihitela, potem ko so jo nekateri Zagrebčani obvestili, da so slišali in tudi občutili detonacijo, ki je sledila padcu neznanega predmeta z neba. Policisti so nato v parku blizu jezera na Jarunu, kakih šest kilometrov od središča prestolnice, našli krater, nedaleč stran pa tudi dve padali.

Nekateri mediji navajajo poznavalce, da bi lahko šlo za izvidniški dron Tu-141 sovjetske izdelave.

Pojavile so se že tudi nepreverjene informacije, da naj bi izvidniški dron pred strmoglavljenjem v Zagrebu preletel tudi Slovenijo, natančneje Savinjsko dolino. A tiskovna predstavnica Policijske uprave Celje Milena Trbulin je danes povedala, da nimajo nobenih informacij glede tega. Dejala je, da policija niti nima pristojnosti glede tovrstnih zadev.

View this post on Instagram

A post shared by Jutarnji.hr (@jutarnji.hr)

V hrvaških medijih številna ugibanja glede strmoglavljenega drona

V hrvaških medijih je vest številka ena danes strmoglavljenje vojaškega brezpilotnega letalnika nad zagrebškim Jarunom v četrtek pozno zvečer. Časnik Jutarnji list med drugim navaja teorijo, da naj bi bil cilj letalnika ukrajinsko mesto Jarun, a je prišlo do napake. Dnevnik.hr poroča o domnevni rdeči zvezdi in napisu v cirilici na razbitinah drona.

Kot piše Jutarnji.hr, bi lahko nočni incident povzročila napaka pri vpisovanju lokacije, proti kateri naj bi poletel letalnik, katerega naloga sta nadzor in snemanje. Namesto mesta Jarun, ki se nahaja v žitomirski regiji v Ukrajini med Kijevom in Lvovom, naj bi namreč kot cilj vnesli zagrebški Jarun.

Upokojeni hrvaški vojaški pilot Ivan Selak je medtem za hrvaško uredništvo N1 ocenil, da je šlo za dron Tupoljev-141, striž ali vitez, ruske oziroma sovjetske izdelave iz 80. let prejšnjega stoletja. Izpostavil je, da to ni bojni, ampak izvidniško-vohunski letalnik. Po besedah Selaka je strmoglavil, ker mu je zmanjkalo goriva, saj bi sicer, če bi bil rezervoar poln, ob udarcu zagotovo izbruhnil požar.

Da gre za izvidniški dron Tu-141 striž, je že pred tem ocenil tudi strokovnjak za vojno letalstvo in urednik portala The War Zone Tyler Rogoway. Dodal je, da je Ukrajina, ki je tarča ruske agresije, v zadnjih dneh začela uporabljati tovrstne brezpilotne letalnike, eden je padel v Ukrajini pred nekaj dnevi, je zapisal Rogoway.

Dnevnik.hr je medtem neuradno izvedel, da naj bi bilo na delu razbitin, ki so jih našli v kraterju na Jarunu, videti rdečo zvezdo in napis v cirilici.

Striž pristaja s pomočjo padala, ki ublaži padec letalnika na nadzorovan način, da se lahko ta znova uporabi. Nedaleč od prizorišča strmoglavljenja v Zagrebu so sicer našli dve padali, eno tik ob kraterju, drugega pa malce stran v bližini Jarunskega jezera. Po navedbah očividcev naj bi ob slednjem našli tudi nahrbtnik, piše Dnevnik.hr.

Jutarnji list je sicer ekskluzivno pridobil izjavo svetovalca ukrajinskega ministra za obrambo Markijana Lubkjivskega, ki je zatrdil, da letalnik, ki je padel na Zagreb, ni ukrajinski. Napovedal je še, da bosta to kmalu uradno potrdila tudi ukrajinsko zunanje ministrstvo in generalštab ukrajinske vojske.

Zoran Milanović

Zaradi strmoglavljenja v stiku tudi obrambna ministra Slovenije in Hrvaške

Hrvaški obrambni minister Mario Banožić je bil po incidentu z brezpilotnim letalnikom, ki je malo pred polnočjo strmoglavil v Zagrebu, tudi v stiku z madžarskim in slovenskim obrambnim ministrom. Pogovor Banožića in ministra Mateja Tonina so potrdili tudi na slovenskem obrambnem ministrstvu.

"Pogovarjal sem se z madžarskim in slovenskim obrambnim ministrom. Izrazila sta zaskrbljenost zaradi incidenta, izmenjali pa smo tudi informacije, ki jih imamo. To bomo počeli čez celoten dan," je na izredni novinarski konferenci med drugim povedal Banožić. Letalnik je sicer v hrvaški zračni prostor priletel ob 22.57 iz madžarske smeri, na višini 1300 metrov in s hitrostjo 700 kilometrov na uro.

Matej Tonin

Priletel je iz smeri Madžarske, prvotno pa po dosedanjih informacijah iz Ukrajine, kar pomeni, da je bil skoraj eno uro neopažen v zračnem prostoru članic Evropske unije. A Banožić je zanikal, da bi odpovedal radarski sistem. "Letalnik smo zaznali z radarji. Ne vemo točno, kateri ga je snemal. Imamo radarski sistem, ki je avtomatiziran in povezan v Natov sistem. Danes bomo videli, kaj se je zgodilo na Madžarskem. Imamo podatke o poti, a jim moramo preveriti s podatki iz drugih držav," je pojasnil.

"Incident je dokaj resen, ugotovili pa smo že veliko stvari. Preiskava še vedno poteka," je ob tem dejal načelnik generalnega štaba hrvaške vojske Robert Hranj in dodal, da gre za star letalnik, kakršnih je bilo veliko v času nekdanje Sovjetske zveze.

Na Morsu pa so potrdili, da sta o tem danes že govorila hrvaški in slovenski obrambni minister. Kot so dejali, je Banožić Tonina seznanil z incidentom, medtem ko v času njunega pogovora še ni bilo na voljo vseh informacij, ki so bile objavljene kasneje. Nekaterih nepreverjenih informacij, da naj bi izvidniški dron pred strmoglavljenjem v Zagrebu preletel tudi Slovenijo, natančneje Savinjsko dolino, na Morsu niso komentirali.

Komentiraj

Za komentiranje je potrebna  Prijava  oz.  Registracija