Med 3. in 9. junijem v Izolo prihajajo ugledni avtorji, ki bodo s svojimi filmi prevetrili naše misli. Z gosti se bo mogoče sproščeno srečevati na izolskih ulicah in na filmskih projekcijah, ki jih bodo ustvarjalci Kina Otok skupaj z obiskovalci spreminjali v filmske dogodke. Kot pravijo, so povabili tako že uveljavljena filmska imena kot tudi mlajše filmske ustvarjalce.
Prvi dnevi festivala bodo minili v domačem vzdušju. Drugi festivalski dan, v torek, 4. junija, se bosta filmoljubom pridružila igralca Štefka Drolc in Aleksander Valič, ki se bosta spominjala zgodb snemanja prvega slovenskega zvočnega celovečernega igranega filma – Na svoji zemlji.
V naslednjih dneh, v mednarodnem delu festivala Kino Otok med 6. in 9. junijem, se bodo obiskovalci srečali s Karpom Godino, čigar kratki film Gratinirani možgani Pupilije Ferkever je uvrščen v program Odpor, in Želimirjem Žilnikom, ki bo v Izoli predstavil dokumentarni film Ena ženska, eno stoletje. Spregovorila bosta o "vztrajnosti filmskega upora".
Od četrtka, 23. maja, so na voljo ugodni abonmaji, ki so v predprodaji še cenejši.
Predprodajna mesta: Izola: Art kino Odeon, TIC Izola, KIŠD, Koper: Info točka KŠOK, Ljubljana: Kinodvor, Slovenska Kinoteka Ostale lokacije: Kino Metropol Celje, Kino Udarnik Maribor, Kosovelov Dom Sežana
Uporu se pridružuje tudi Sylvain George, ki s svojimi filmi pretresa festivalsko publiko po svetu, s filmoma K Madridu – skeleča svetloba! in Okruški (moja usta, moj upor, moje ime). V Izoli se bo obiskovalcem pridružil po sobotni in nedeljski projekciji filmov, v ponedeljek, 10. junija, pa bo svoja filma predstavil tudi v Slovenski kinoteki.
V okviru nove sekcije 35 mm KULT-URE bo s programom eksperimentalnih kratkih filmov predstavljen kanadski avtor John Price, ki mu film ne predstavlja sredstva izražanja, temveč del življenja. V nedeljskem pogovoru po projekciji se mu bo pridružila Shai Heredia, indijska režiserka, ki se mediju filma poklanja s kratkim Jaz sem mikro.
Organizatorji z velikim veseljem napovedujejo, da bo na Kinu Otok tudi Martijn Maria Smits, po mnenju britanskega kritika Neila Younga "eden najobetavnejših mladih nizozemskih režiserjev", ki v svojih nagrajenih filmih Antwerpen in Pod težo oblakov pretresa posledice krize tu, v evropski realnosti. Senzacionalnega zmagovalca puljskega filmskega festivala leta 2012, film Pismo očetu, bo predstavil njegov režiser, v Sloveniji rojeni Damir Čučić. Svoj prvi celovečerec bo v Izoli pospremil tudi kanadski režiser Frédérick Pelletier, ki je s filmom Diego Star želel raziskati meje človeške solidarnosti. Spremljali bo mogoče še eno zgodbo o uspehu: po tem, ko je pred nekaj leti v sekciji Video na plaži predstavil svoj kratki film, se letos Daniel Dlouhy vrača s celovečercem Košček raja, pripovedjo o koščku Avstrije sredi perujske džungle. Na potovanje v odmaknjene atmosfere pa bodo obiskovalce Kina Otok z besedami, podobami in zvoki v poznih petkovih urah na eni od izolskih uličic popeljali Cosimo Miorelli, Massimo Croce in Moreno Miorelli v performansu Atos.
Sorodne vsebine:
Karpo Godina, dobitnik nagrade Darko Bratina, v Izoli