Mednarodni filmski festival Kino Otok se v Izolo med 3. in 9. junijem vrača v uporniških tonih. Čeprav se zdi program na prvi pogled nemara eklektičen, ima, kot je na današnji novinarski konferenci dejala programska vodja Varja Močnik, skupno vodilo - upor.
Filmski festival Kino Otok v znamenju upora
Program so pomagali sestaviti tako slovenski kot tuji svetovalci, Močnikova pa je med drugim bdela nad tem, da bodo do izraza prišli številni novi filmski pogledi, ki vsak na svoj način tematizirajo upor. Človek bo ostal živ le z uporom, če se bo boril proti uokvirjanju na vseh ravneh, je dejala.
Na festivalu v tem duhu pričakujejo gosta, režiserja Karpa Godino in Želimirja Žilnika, ki bosta po programskem kratkometražnem sklopu spregovorila o vztrajnosti filmskega upora. Tudi letos bodo na festivalu veliko časa namenili gostom in pogovorom na izbrano temo, saj si ne želijo pretirano zgoščenega programa, ki ne bi dopuščal ene od bistvenih ravni Kina Otok - druženja.
Močnikova je med številnimi filmi in avtorji omenila le nekatere, vseh je, kot je poudarila, enostavno preveč, kar pa nikakor ne pomeni, da niso vredni vse pozornosti gledalcev. Na festival prihaja Sylvain George s filmoma K Madridu - skeleča svetloba! o državljanski nepokorščini in Okruški (moja usta, moj upor, moje ime), ki tematizira bedne razmere, v katerih se znajdejo migranti, ko pristanejo v Evropi.
Slovenskim gledalcem dokaj neznano nizozemsko kinematografijo bo predstavil Martijn Maria Smits, na festival pa prihaja tudi veliko odkritje puljskega festivala Damir Čučić s filmom Pismo očetu. Žilnik bo na Otoku sodeloval tudi z dokumentarcem Ena ženska, eno stoletje, portretom stoletnice Dragice Srzentić. To je gospa z neverjetnim spominom, članica komunistične partije še pred drugo svetovno vojno, partizanka in tista, ki je Stalinu nesla pismo, v katerem mu je "Tito spustil dvojko", je film na kratko orisala Varja Močnik.
Letošnja programska novost bo sekcija 35 mm kult-ure, posvečena filmom, ki zaradi digitalizacije postajajo preteklost, s tem pa se izgublja tudi svojstven filmski izraz.
Na festivalu bo ponovno opazna sekcija za mlajše gledalce Podmornica, ki močno stavi na filmsko vzgojo. Uvodne takte festivala že dajejo razne delavnice, za starejše pa se bo festival uradno začel 3. junija s projekcijo filma Na svoji zemlji Franceta Štiglica ob 65-letnici od nastanka.
Mednarodni del festivala se bo začel 6. junija, ko se bodo kritiku, režiserju in ustanovitelju Slovenske kinoteke Silvanu Furlanu poklonili s projekcijo njegovega edinega avtorskega filma Deklica s frnikolami.
Več iz rubrike Kultura:
Naj 10 v slovenskih knjigarnah v maju