Razlogov za gopodarsko in finančno krizo, ki klesti po večjem delu Evrope, je zagotovo več. Največ se je govorilo o prezadolževanju, slabem kreditiranju itd. Vodilni angleški nevropsiholog in strokovnjak za droge David Nutt pa je prepričan, da je h krizi veliko pripomogel tudi kokain, najljubša droga visokih bančnih uslužbencev.
"V to neverjetno zmešnjavo so nas spravili bankirji, ki so uživali kokain," je dejal Nutt, ki je prepričan, da je droga na te bankirje vplivala tako, da so bili "preveč prepričani vase" in zaradi tega prevzemali večja tveganja. Od tod pa naj bi sledile zgrešene investicije oziroma tvegani posli, ki so pripeljali do kolapsa celotnega sistema.
David Nutt
Nutt na otoku sicer velja za kontroverzno osebnost, pa vendar mu strokovnosti nihče ne oporeka. Še več, iz kroga bančnikov je prišla potrditev, saj je eden od bivših bankirjev na svojem blogu zapisal, da so droge res imele določen vpliv pri odločitvah, saj je bila njihova uporaba precej pogosta.
Je torej kokain kot nadomestek za "serijsko" samozavest pognal voz v blato? Nutt je prepričan, da je temu tako, saj naj bi bili bankirji pod vplivom kokaina precej prepričljivi in navzven samozavestni, po drugi strani pa nezmožni racionalne presoje, kje je meja tveganja previsoka. In prav zaradi kokaina naj bi si upali in dejansko “kockali” z denarjem, ki seveda ni bil njihov.
Za mnenje o tej teoriji, ki je v Veliki Britaniji dvignila veliko prahu, smo vprašali Milana Kreka, sedaj direktorja Zavoda za zdravstveno varstvo Koper, ki pa je bil nekoč tudi direktor Urada za droge. Kot je povedal, sicer dopušča, da je kokain imel določen vpliv pri kakšnih odločitvah, po njegovem pa bi težko nanj zvalili celo breme krize. "Droge so prisotne v vseh družbenih porah, o tem ni dvoma. In kokain je droga višjega sloja, tudi bankirjev. Težko pa verjamem, da so neracionalni in zadrogirani bili vsi in sprejemali povsem napačne odločitve."
Milan Krek
Zanimivo pa bi bilo videti tudi, kakšno je stanje v Sloveniji. Bankirji sicer ne veljajo za največje uživalce drog, po novinarskih kuloarjih se veliko več govori o tem, ali so droge, tudi v tem primeru kokain, prisotne med politiki. Nekateri stavijo, da je, in to pri zelo vidnih imenih, čeprav tega ni dokazal še nihče. Naj spomnimo, nekdanja ministrica za notranje zadeve v Pahorjevi vladi Katarina Kresal je šla celo na test, da bi dokazala, da ne jemlje prepovedanih substanc.
Zato Krek tudi pravi, da bi se morda morali zazreti v bistvo problema in ta v Sloveniji zagotovo ni droga na visokih položajih. "Seveda, lahko da kdo uživa kokain, a mislim, da bi bilo napačno, če bi vzrok za naše težave iskali v njem," pravi, saj na celotno zadevo gleda z veliko bolj sociološkega vidika. "Živimo v nekem postsocializmu, ki pač ne gre naprej, kot so ga nekateri zastavili. Še pred desetimi leti je veljalo, da kar ni prepovedano, je dovoljeno. In tako stvari niso šle, zato bi bilo sedaj smešno reči, da smo v težavah zaradi zadrogiranih posameznikov."
Več iz rubrike Pod lupo:
Je bil razpis za zaposlitev učiteljice prirejen?