Prvi zares poletni konec tedna je prinesel s seboj tudi prve gneče na kopališčih, s seboj pa je prinesel tudi vnovično polemiko o tem, kako bodo ravnali upravitelji kopališč. Bodo vztrajali pri nezakonitem pobiranju vstopnine?
Že lani smo pisali o tem, da je zaračunavanje vstopnine na slovenskih plažah protizakonito.
Vstopnine le za uporabo infrastrukture
V zadnjem obdobju se je v javnosti pojavila razlaga, da so vstopnine dovoljene, ker upravljalec skrbi za plažo (tuši, stranišča itd.), in da je edini razlog za zaračunavanje ravno ta infrastruktura, ki jo dajejo na razpolago. Zato naj bi moral upravljalec plaže dovoliti le prost prehod preko plaže. Vendar ni tako. Vsak posameznik se lahko odloči, da infrastrukture ne bo uporabljal, nihče pa mu ne sme zaračunati tega, da svojo brisačo in stvari odloži v pasu do 25 metrov od morja. To dejansko pomeni, da se lahko vsakdo kopa brezplačno, kjerkoli to želi.
Na ministrstvu za kmetijstvo in okolje so tako zapisali, da "zakon o vodah posebej določa poseben pravni režim tudi v priobalnem zemljišču morja. Priobalno zemljišče sega najmanj 25 metrov od meje obale v notranjost. Status priobalnega zemljišča ima tako zemljišče, ne glede na to, ali je v javni ali zasebni lasti. V obeh primerih je treba omogočiti prost dostop do vode za izvajanje kopanja, obenem pa je treba tudi dopustiti vsakomur, da se zaradi izvajanja kopanja zadržuje na priobalnem zemljišču morja."
S tem ko vam zaposleni, ki pobirajo vstopnino, ali varnostniki preprečijo brezplačen vstop na plažo, tako kršijo zakonodajo, za kar lahko fizične osebe doleti do 1200 evrov, pravne pa do 125.000 evrov kazni.
Česa upravitelji ne razumejo?
Upravitelji kopališč večkrat svoje zaračunavanje vstopnine opravičujejo z uporabo svojih storitev na plažah. Vendar se ne zavedajo, da se lahko nekdo odloči za kopanje in povsem obide njihove storitve, ki bi jih lahko sicer povsem legitimno zaračunavali, vendar ne v obliki vstopnine za kopanje. Posameznik se lahko odloči za kopanje, pri tem pa obide uporabo sanitarij, tušev, senčnikov, ležalnikov itd.
Kdo bo letos zaračunaval?
Pregledi inšpektorjev, zasoljene kazni in pritisk medijev so, kot kaže, vendarle obrodili sadove in nekateri upravitelji, ki so leta kljubovali zakonu, sedaj upoštevajo vse predpise. Iz Hotelov Bernardin, kjer so ponavadi zaračunavali vstopnino za svoje kopališče, so nam sporočili, da letos ne bo tako, vstopnina bo samo na bazenskem delu. Ker upravljajo kopališče v Simonovem zalivu, tudi tam ne bo vstopnine. Terme Krka, ki upravljajo plažo v Strunjanu, so že lani sredi sezone odpravili zaračunavanje vstopnine, hoteli Lifeclass, ki ponujajo najdražjo plažo, ki dnevno stane tudi do 35 evrov, pa na naša vprašanja o zaračunavanju vstopnine po več kot tednu dni še niso odgovorili.
Odgovor je pred plažo, so že postavili tablo s cenikom!
"Ne dovolite, da vam zaračunajo vstopA na plažo!"
Rodilnik.