Novogoriški svetniki na včerajšnji seji niso podprli dogovora med novogoriško občino in družbo GF Nepremičnine. Slednja bi odstopila občini stavbno pravico za remizo za dobo 40 let, občina pa bi jo morala obnoviti in vanjo umestiti izbrane ustrezne vsebine. Tako bo lastnik stavbo, ki je edina tehnična dediščina v mestu, lahko obnovil po svoje.
NEODLOČENO 16:16: Projekt vlaganja v remizo padel
Goriška
"Ne morem pristati na to, da bom vse svoje prihranke namenil za gradnjo hiše na tuji zemlji, tega vlaganja ne odtehta nobena vsebina," je razloge za svoj ne na glasovanju o projektu pojasnil svetnik Robert Golob (Lista Roberta Goloba).
Od svetnikov jih je projekt novogoriške občine, da bi ob pridobljeni stavbni pravici stavbo obnovili in vanjo umestili ustrezne javne vsebine, od kulturnih in mladinskih do podjetniških, podprlo 16, prav tako 16 svetnikov pa je bilo proti. Tako je vse zavzemanje in dogovarjanje občinskega vodstva z družbo lastnico propadlo, čeprav bi denar za prenovo občina pridobila iz evropskih virov.
"Čas za remizo je bil pred leti, tedaj ko bi občina lahko uveljavljala predkupno pravico," je dejal svetnik Jožef Leban (Lista za Solkan), ob tem pa je svetnik Simon Rosič (Goriška.si) dodal, da je zavzemanje za prenovo remize "reševanje greha iz preteklosti".
Župan Matej Arčon je obžaloval odločitev svetnikov.
Svetniki so menili, da je 3,5 milijona evrov nadomestila za stavbno pravico za naslednjih 40 let, kar znese 87.000 evrov na leto, odločno preveč. Trenutna tržna vrednost remize je 1,2 milijona evrov, zato bi bilo nadomestilo za stavbno pravico krepko preseglo vrednost stavbe. Zato so svetniki večkrat poudarili, da bi morala občina narediti več, da bi lastnike prepričala o prodaji tega objekta.
Predstavnik podjetja GF Nepremičnine v Sloveniji Martin Neumayr je po glasovanju o projektu za STA poudaril, da je remiza za podjetje pomembna. Kaj se bo z njo sedaj zgodilo, bodo odločili lastniki podjetja, vsekakor pa imajo zanjo pridobljeno pravnomočno gradbeno dovoljenje. V začetku so predvidevali, da bi bile v remizi trgovina Dipo ter nekatere kulturne vsebine.
Po zaključenem glasovanju je novogoriški župan Matej Arčon obžaloval, da svetniki niso spoznali edinstvene priložnosti za pridobitev in obnovo remize. Denar, ki je bil namenjen temu projektu, okrog štiri milijone evrov, bodo sedaj namenili drugim. Lahko se zgodi, da bodo z njim obnovili Laščakovo vilo na Pristavi, ki bi jo ministrstvo za šolstvo preneslo na novogoriško občino.
Sem za to, da dobi remiza neke vsebine, ki jih še ni v Novi Gorici, ampak po drugi strani, je res, da ta objekt (remiza) ne bi bil nikoli naš in čez 40 let se ne bi vedlo kaj bi lastnik počel s njim.
Sam menim, da te vsebine, ki bi bile v remizi, če bi svetniki včeraj izglasovali drugače, so lahko vse pod eno streho tudi na kateri drugi lokaciji v NG.
No sam sedaj upam, da si bodo svetniki enotni, ko bo razprava kam s denarjem, ki bi ga pridobili za ureditev remize.
Navijam za to, da bodo denar res namenili za konkretno prenovo Laščakove vile na Rafutu in bo ta zasijala v vsem svojem sijaju, tako bi vilo lahko namenili za kakšne kulturne programe, ipd.