SLOVENCI PRISEGAMO NA GOTOVINO: S plačilnimi karticami plačujemo predvsem nakupe večjih vrednosti

Slovenija

Evropska centralna banka (ECB) raziskavo o plačilnih navadah potrošnikov v evrskem območju izvaja od leta 2016. Pred dnevi objavljena raziskava je četrta in kaže trend naraščanja elektronskih plačil, hkrati pa gotovina ohranja pomemben delež predvsem pri plačilih manjših vrednosti in med posamezniki.

Potrošniki v evrskem območju vse pogosteje uporabljajo elektronska plačilna sredstva, predvsem pri nakupih večjih vrednosti. Delež gotovinskih plačil tako še naprej upada, vendar ostaja največkrat uporabljeni plačilni instrument, ugotavlja raziskava ECB. Slovenija je med državami z največjim deležem uporabe gotovine pri vsakodnevnih plačilih.

Večina sodelujočih v raziskavi ocenjuje elektronska plačila kot hitrejša in enostavnejša, hkrati pa možnost plačevanja z gotovino omenja kot pomembno. Rezultati raziskave tudi kažejo, da čeprav večina ljudi raje uporablja kartice ali druga elektronska plačilna sredstva, želita skoraj dve tretjini obdržati gotovino kot možnost plačila. Ta delež se je v zadnjem času povečal, so sporočili iz Banke Slovenije.

Po številu transakcij gotovina na ravni evrskega območja ostaja najpogosteje uporabljeno plačilno sredstvo na fizičnih prodajnih mestih, saj je bila uporabljena v 52 odstotkih primerov plačil. Leta 2016 je bila uporabljena v 79 odstotkih, leta 2019 v 72 odstotkih, leta 2022 pa v 59 odstotkih plačil na fizičnih prodajnih mestih.

Nasprotno se povečuje uporaba elektronskih plačil, ki prevladujejo pri plačilih večjih vrednosti. Gledano na vrednosti namreč prevladuje plačilo s plačilno kartico (45 odstotkov), sledijo gotovina (39 odstotkov) in mobilne aplikacije (sedem odstotkov).

Kljub trendu zmanjševanja uporabe gotovine pa se delež sodelujočih v raziskavi, ki ocenjujejo gotovino kot pomembno plačilno sredstvo, povečuje, in sicer s 60 odstotkov v letu 2022 na 62 odstotkov v letu 2024. Kot razlog navajajo predvsem lažje upravljanje osebnih financ in ohranjanje anonimnosti, medtem ko kartična plačila dojemajo kot hitra in enostavna.

Rezultati študije so vnovič pokazali, da obstajajo precejšnje razlike v vedenju in navadah potrošnikov pri plačevanju med posameznimi članicami evrskega območja. V Sloveniji se podobno kot v celotnem evrskem območju soočamo s postopnim upadanjem uporabe gotovine in povečevanjem deleža elektronskih oblik plačil. Vendar pa s 64-odstotnim deležem gotovinskih plačil na fizičnih prodajnih mestih sodimo med države, kjer je ta plačilni instrument najpogosteje uporabljen.

Prav tako se je na fizičnih prodajnih mestih v Sloveniji povečala uporaba plačilnih kartic, in sicer je bilo z njimi opravljenih 29 odstotkov nakupov, medtem ko jih je bilo v letu 2022 24 odstotkov. S plačilnimi karticami podobno kot potrošniki v drugih državah evrskega območja tudi v Sloveniji plačujemo predvsem nakupe večjih vrednosti.

Deli novico:

Komentiraj

Za komentiranje je potrebna  Prijava  oz.  Registracija
ZigaZois |  22 .12. 2024 ob  10: 26
Če si banke v Sloveniji ne bi jemale toliko provizije, bi tudi "mali" trgovci in gostinci raje prejemali "plačila s kartico" namesto gotovino.
Tako je "plačilo s kartico" še vedno marsikje nezaželeno ali ga sploh ne omogočajo.
Za brezgotovinsko družbo bi morali državljanom ponuditi TRR brez stroškov in plačila brez provizije ali vsaj pod 1%.
Vse banke v Sloveniji namreč zaračunavajo neke stroške in ne dajo nič obresti v želji po čim večjem dobičku. Že to, da ne plačujejo obresti na denar, ki ga držimo pri njih in ga oni posojajo naprej, pokrije vse stroške s krepkim dobičkom. potem pa od vsake transakcije s kartico vzamejo še dodatno provizijo, ki večinoma znaša 3% vrednosti nakupa.
Teh stroškov pri gotovini ni!