OKUŽBA Z NOVO RAZLIČICO OPIČJIH KOZ VEČINOMA NE ZAHTEVA HOSPITALIZACIJE: Kakšni so simptomi?

Slovenija

Okužba z novo različico virusa opičjih koz oziroma mpox večinoma ne zahteva hospitalizacije, saj je potek bolezni po besedah infektologinje Mateje Logar sorazmerno blag. V Sloveniji je na voljo cepivo za preprečitev širjenja virusa, rizična populacija in zdravstveni delavci pa so bili cepljeni že ob izbruhu virusa pred dvema letoma.

Foto: WHO

Potem ko so na Švedskem in v Pakistanu potrdili prva primera okužbe z novo različico opičjih koz izven Afrike, je o tem virusu v današnji izjavi za medije spregovorila tudi infektologinja Mateja Logar s Klinike za infekcijske bolezni in vročinska stanja Univerzitetnega kliničnega centra Ljubljana (UKCL).

Logar je poudarila, da pretiranega strahu glede morebitnega izbruha okužb z virusom ni, saj obstaja cepivo. To je bilo primarno izdelano za cepljenje proti črnim kozam. Po njenih navedbah Svetovna zdravstvena organizacija ocenjuje, da so ljudje, cepljeni proti črnim kozam, zaščiteni tudi proti opičjim kozam oziroma "naj ne bi smeli imeti težjega poteka bolezni".

Mateja Logar

Logar je dejala, da nova centralnoafriška različica virusa opičjih koz povzroča težji potek bolezni z višjo umrljivostjo kot zahodnoafriška različica, ki se je pojavila leta 2022. "Smrtnost pri centralnoafriški različici se giblje pri desetih odstotkih, medtem ko je pri zahodnoafriški različici nekje do enega odstotka. Stroka poudarja, da je te podatke, ki se nanašajo na Afriko, težko prenesti na Zahodni svet, kjer je zdravstveno stanje prebivalstva boljše, zdravstvena oskrba pa je bistveno učinkovitejša," je dejala Logar.

Med centralnoafriško in zahodnoafriško različico sicer ni drugih bistvenih razlik. Pri obeh so simptomi visoka vročina, mrazenje, slabo počutje, bolečine v mišicah in glavobol, tako kot pri večini infekcijskih bolezni. Pojavijo se lahko tudi povečane bezgavke, predvsem na vratu in v dimljah. Po vročini se lahko pojavijo tudi izpuščaji, ki se z obraza lahko razširijo drugod po telesu.

Kužnost centralnoafriške različice virusa je bo besedah infektologinje Mateje Logar dolgotrajna, saj je oseba kužna, dokler ne odpadejo vse kraste, kar se zgodi po dveh do štirih tednih od prvih izpuščajev. "Bolnik je kužen že kakšen dan pred pojavom vročine, kar je vedno problem pri infekcijskih boleznih. Bolniki so kužni, dokler so izpuščaji, prenos pa primarno poteka preko neposrednega stika s kožnimi lezijami, kužne pa so tudi kraste, ki odpadejo," je izpostavila Logar. Prenos med ljudmi je lahko kapljičen, okužba pa se širi med osebami, ki so v tesnem stiku, je dodala.

Po navedbah infektologinje je za danes predviden sestanek z Nacionalnim inštitutom za javno zdravje (NIJZ), na katerem bodo "prevetrili postopke in preverili pripravljenost na morebiten pojav okužb na nacionalnem nivoju".

Iz NIJZ so sicer sporočili, da je pomembno, da je javnost seznanjena s tveganji in možnostmi okužbe. Kljub temu pa je po njihovih navedbah tveganje za okužbo z virusom opičjih koz v Sloveniji nizko.

Deli novico:

Komentiraj

Za komentiranje je potrebna  Prijava  oz.  Registracija
Pjero Panin |  17 .08. 2024 ob  06: 45
Korona virus je bila pandemija,vmes pa veliko politicnih igric katera drzava bo najvecji proizvajalec cepiv,recimo vidlo se je vpliv kitajske na celoten svet z maskami in drugo opremo itd.l
Tako da se danes so primeri vidni kako je zda skusala bit prva in natvezila ljudem pravljice da bi prehitela kitajsko
IndiSat |  16 .08. 2024 ob  16: 34
V CEPIVU ASTRA ZENECA JE CHIMPANZEE ADENOVIRUS! In folk dobiva opičje koze. Naklučje? Niti malo! Pa ne rabite takoj brisat komentarjev,ko nekdo pove po resnici!
Lp