PLENARNO ZASEDANJE: Evropski poslanci o begunski krizi in prihodnosti schengna

Svet

Evropski poslanci bodo danes na plenarnem zasedanju v Strasbourgu s prvim podpredsednikom Evropske komisije Fransom Timmermansom razpravljali o soočanju z najhujšo begunsko krizo v Evropi po drugi svetovni vojni in o prihodnosti ogroženega schengenskega prostora brez nadzora na notranjih mejah.

V EU izpostavljajo, da je nujno zajeziti nevzdržen tok beguncev in migrantov v Evropo. Zato krepijo finančno pomoč Turčiji, Jordaniji in Libanonu, da bi izboljšali življenje beguncev v teh državah, ter si prizadevajo za boljši nadzor na zunanji meji.

Ker je bistvo schengna, da je mogoče v njem potovati brez sistematičnega preverjanja potnih listin, možnost daljšega nadzora postavlja pod vprašaj njegov obstoj. Mnogi opozarjajo tudi na vez med schengnom in evrom - oba sta najbolj otipljiva korist članstva v uniji.

Grčija je minuli teden iz Bruslja prejela ostro opozorilo, da resno zanemarja svoje dolžnosti na zunanji meji unije. Danes pa naj bi Evropska komisija sprejela priporočila za njeno ukrepanje za odpravo pomanjkljivosti. Če država po teh priporočilih, ki jih morajo sicer potrditi članice s kvalificirano večino, v treh mesecih ne bo izboljšala ukrepanja, lahko unija prvič uvede skrajno možnost nadzora v schengnu - do dveletni nadzor na notranjih mejah.

Zapleta se zaradi pridržkov Italije

Evropski poslanci bodo danes tudi terjali pojasnila o treh milijardah evrov za sirske begunce v Turčiji. Milijarda naj bi šla iz evropskega proračuna, dve milijardi pa naj bi dodatno prispevale članice. Zapleta se zaradi pridržkov Italije, ki želi, da gre ves znesek iz evropskega proračuna.

Evropska komisija, ki bo imela, kot je običajno med štiridnevnimi plenarnimi zasedanji Evropskega parlamenta, redni tedenski kolegij danes v Strasbourgu, bo predvidoma sprejela tudi nove predloge v boju proti financiranju terorizma.

Deli novico: