PRIHODNOST SREDOZEMSKEGA KMETIJSTA V SLOVENIJI: Ustanovitev konzorcija znanj kot ključni korak k trajnostnemu razvoju

Koper

Inštitut za oljkarstvo ZRS Koper je uspešno izpeljal dogodek, ki je združil ključne akterje in predstavnike slovenskega sredozemskega kmetijstva. Udeleženci so razpravljali o  strokovnih podlagah za oblikovanje strategije razvoja za trajnostno slovensko sredozemsko kmetijstvo in idejni zasnovi za ustanovitev konzorcija znanj za trajnostno slovensko sredozemsko kmetijstvo.

Med udeleženci javne tribune so bili predstavniki Ministrstva za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano, Univerze na Primorskem (UP) in Kmetijsko gozdarske zbornice Slovenije (KGZS) Nova Gorica. Pri pogovorih in izmenjavi mnenj so sodelovali tudi Agraria Koper, Primorska gospodarska zbornica, lokalni kmetje in Središče Rotunda-LAS. Prisotni so bili tudi predstavniki občin Piran, Izola in Sežana, Kmetijskega inštituta Slovenije, Biotehniške fakultete in Veterinarske fakultete Univerze v Ljubljani ter podjetja JHP projektne rešitve.

Namen srečanja je bil razpravljati o idejni zasnovi konzorcija znanj za trajnostno slovensko sredozemsko kmetijstvo ter o strateških ciljih, ki bi jih konzorcij zasledoval.

Ključne ugotovitve javne tribune so bile naslednje. Povezovanje in sodelovanje kot nuja za uspeh: udeleženci so izpostavili potrebo po večjem sodelovanju med javnimi inštituti. Država bi morala od teh inštitucij zahtevati obvezno sodelovanje, del financiranja pa bi bilo namenjeno povezovanju in skupnim projektom.

Strateški cilji za slovensko sredozemsko kmetijstvo: kot ključno prioriteto so izbrali zagotavljanje vodnih virov ter poenostavitev administrativnih procesov za kmete.

Razvoj ključnih kmetijskih panog: udeleženci so kot najpomembnejšo panogo za prihodnji razvoj označili zelenjadarstvo, trenutno sooča z največjimi izzivi.

Podpora mladim kmetom: brez mladih kmetov prihodnosti kmetijstva ne bo. Kot primer dobre prakse so izpostavili avstrijski model socialne varnosti za kmete, ki vključuje nadomeščanje med dopusti ter bolniškimi odsotnostmi.

Pričakovanja od konzorcija znanj: udeleženci pričakujejo aktiven dialog z odločevalci za uresničevanje osnovnih potreb kmetijstva v regiji ter konkretno implementacijo znanstvenih ugotovitev v praksi.

Visoka pripravljenost za sodelovanje: velika večina prisotnih je izrazila pripravljenost za vključitev v konzorcij.

Tovrstni dogodki spodbujajo konstruktivno razpravo in krepijo sodelovanje med raziskovalnimi ustanovami, kmetijskimi organizacijami, lokalnimi skupnostmi in odločevalci. Inštitut za oljkarstvo ZRS Koper skupaj s partnerji nadaljuje z aktivnostmi za oblikovanje trajnostne strategije ter ustanovitvijo konzorcija znanj, ki bo omogočil dolgoročen razvoj sredozemskega kmetijstva v Sloveniji.

Javna tribuna je ponudila priložnost za konstruktivno razpravo in povezovanje vseh pomembnih deležnikov na področju sredozemskega kmetijstva, z namenom oblikovanja trajnostnih rešitev za prihodnost.

 Dogodek je potekal v okviru ARIS projekta: "Stičišče znanj za zeleno, trajnostno in inovativno sredozemsko kmetijstvo - MED-STI-K (V1-2381)".

 

Deli novico:

Komentiraj

Za komentiranje je potrebna  Prijava  oz.  Registracija