Dvajset let je trajalo, da je Občina Ankaran dobila svoje pokopališče, ki so ga v torek predstavili javnosti. In ko je že kazalo, da bo najbolj pomemben ankaranski projekt od ustanovitve občine vendarle dobil epilog, je Adriaing vložil tožbo. "Vseh podrobnosti še ne moremo razkriti, lahko pa povemo, da je po našem mnenju na konkretnem projektu investitor deloval zvijačno in v nasprotju z zakonom," pravijo v Adriaingu. Tožbo so na ankranski občini prejeli v ponedeljek.
ZARADI POKOPALIŠČA ZDAJ ŠE NA SODIŠČE: Adriaing očita Občini Ankaran, da je delovala "zvijačno"
Ankaran
O podrobnostih glede vsebine tožbe v Adriaingu ne želijo govoriti, "zaradi občutljivosti določenih informacij in samega sodnega postopka". So pa poudarili, da so bila pogodbena dela dokončana v pogodbenem roku in da je bil objekt s strani investitorja prevzet, "kar je potrdil tudi nadzor". "Gotovo dejstvo je tudi to, da je investitor nenehno spreminjal in naročal dodatna dela, odlašal ter zavlačeval s potrjevanji posameznih faz ter s tem povzročal neposredne zaplete pri napredovanju z deli na gradbišču," navajajo v Adriaingu in dodajajo:
"Po eni strani lahko ravnanje akterjev občine razumemo, saj občina tako ali drugače niti ni imela večjih gradbenih investicij, posledično tudi nima od kje imeti izkušenj. Gotovo je zanimiva odločitev investitorja, da je počakal, da se pogodbena dela zaključijo, nato pa sankcioniral izvajalca na način, ki ni ne zakonit, še manj pa moralno in poslovno vzdržen."
Spomnimo, septembra lani je Občina Ankaran zaradi zamud pri gradnji pokopališča odstopila od pogodbe in Adriaingu izstavila račun za pogodbeno kazen v višini 486.321,86 evra. "Finančna sankcija, ki je izvajalca del doletela, ni utemeljena, ne po višini, ne po vsebini, niti ni finančno podkrepljena, kar bo tako ali drugače morala občina tekom sodnega postopka sodišču pojasniti. Zanimivo bi bilo slišati argumente, zakaj je pridobivanje uporabnega dovoljenja trajalo tako dolgo in je bilo pridobljeno šele sedaj, po štirih mesecih, šteto od opravljenega tehničnega pregleda," pravijo pri koprskem gradbincu in zaključujejo:
"Morebiti je do tega prišlo zaradi tega, ker investitor v času gradnje ni imel urejenih vseh potrebnih dovoljenj, predvsem najverjetneje ni imel dovoljenja za gradnjo na tuji parceli in tudi gradbenega dovoljenja v povezavi z gradnjo zidu, na kar je bil tekom gradnje s strani izvajalca večkrat opozorjen."
Tožbo prejeli dan pred predstavitvijo pokopališča javnosti
Tožbo so na Občini Ankaran prejeli le dan pred predstavitvijo novega pokopališča javnosti, torej v ponedeljek. "Vsebino tožbe, s katero izvajalec zahteva plačilo celotne pogodbene vrednosti izgradnje pokopališča, občina preučuje in bo nanjo ustrezno odgovorila," odgovarjajo na občini.
Kot poudarjajo, je pogodbena vrednost za izgradnjo znižana za višino pogodbene kazni, ker izvajalec del ni opravil do dogovorjenega roka. "Občina je ves čas trajanja izgradnje pokopališča z izvajalcem skušala odgovorno in z razumevanjem reševati nastale situacije in upoštevala nepredvidljive spremembe okoliščin, kar potrjuje dejstvo, da je bil rok za zaključek izgradnje večkrat podaljšan, skupno za kar 212 dni, kar predstavlja 57-odstotno podaljšanje pogodbenega roka," izpostavljajo na ankaranski občini, kjer so prepričani, da so bili topogledno do izvajalca več kot razumevajoči.
Kot pojasnujejo, odpoved pogodbe s strani občine ni bila za izvajalca "nikakršno presenečenje, saj je občina to možnost jasno opredelila kot neizbežno dejstvo, v kolikor projekt naposled, po vseh podaljšanjih, še vedno ne bo zaključen v roku, ki je bil dogovorjen". Zapletati naj bi se začelo lani spomladi, "ko se je izkazovalo, da izvajalec ne bo zaključil izgradnje skladno z že nekajkrat podaljšanim pogodbenim rokom, to je do 31. maja 2024".
Na ankaranski občini pravijo, da so že takrat Adriaingu jasno sporočili, da ne bodo podpisali novega aneksa za podaljšanje roka zaključka gradnje. Nasprotno, od izvajalca so dosledno zahtevali, da pogodbeni rok spoštuje. "Med naročnikom in izvajalcem je bilo na najvišji odločevalni ravni izpeljanih več kriznih sestankov s ciljem zaključka izgradnje in spoštovanja pogodbenih razmerij. Na teh sestankih je občina izvajalcu jasno sporočila, da bo v primeru ne-izvedbe pogodbenih del prisiljena pogodbo odpovedati," še pravijo na ankaranski občini in zaključujejo:
"Ker pokopališče ni bilo dokončano skladno s pogodbenim rokom oziroma, ker izvajalec izgradnje ni zaključil, kot se je zavezal, je občina naposled, na podlagi pravne zaščite svojega interesa in zaveze do zakonitega in smotrnega upravljanja z javnim denarjem, sprejela odločitev o odstopu od pogodbe in uveljavila pogodbeno kazen. Ali je občina ravnala pravilno, pa bo na zahtevo izvajalca sedaj moralo presojati sodišče."
Če nekje neki ne štima, se odstopi od pogodbe in pika.
Isto kot ko nekomu v službi neki ni ok,...poda odpoved!