Šempetrska bolnišnica je v zadnjih letih kupovala kolčne proteze po precej višji ceni kot druge primerljive slovenske bolnišnice. Tej temi so namenili kar precej časa za razpravo na današnji seji sveta zavoda. Na koncu so vodstvu bolnišnice naložili, naj opravi revizijo postopka naročanja od leta 2012 dalje.
RAZČIŠČEVANJE: Zadevi kolčne proteze želijo v Šempetru priti do dna
Goriška
"Dejansko smo na zadevo pogledali nekoliko širše, ne samo za zadnji dve leti. Zato sem kot predsednica sveta zavoda predlagala sklep, da se opravi revizija, zunanja revizija za obravnavo nabav na oddelku ortopedije, in to ne samo za kolčne proteze, pač pa tudi za vse tehnične pripomočke, ki so jih v tem obdobju uporabljali," je po seji za STA povedala predsednica sveta zavoda bolnišnice Anita Manfreda.
Nabavne cene bodo nato primerjali s cenami, po katerih so kupovali določene pripomočke v referenčnih bolnišnicah, ki so "nekako zasledovale najnižje cene tovrstnih pripomočkov", je dejala.
Za leto 2012 so se odločili, ker je bil tedaj podpisan okvirni sporazum, h kateremu je sedanja direktorica tudi podpisala aneks. "Dejansko nas zanima celovita informacija, ne le delna, tako kot je bila predstavljena v nedavni oddaji Tarča Televizije Slovenija," je še dodala Manfreda. V šempetrski bolnišnici je tega leta delovala tudi služba za javna naročila, zato svet zavoda zanima, kako so tedaj potekali postopki javnih naročil.
Direktorica bolnišnice Nataša Fikfak je povedala, da sedaj poslujejo drugače, saj od februarja letos kupujejo kolčne proteze neposredno od proizvajalcev. Pravkar pa se izteka razpis, s katerim so pozvali vse ponudnike kolčnih protez k oddaji ponudbe za prihodnji dve leti.
Fikfakova je povedala še, da ne iščejo zgolj najnižje cene, pač pa želijo za sprejemljivo ceno kupiti dovolj kvalitetne pripomočke, s katerimi uporabniki ne bodo imeli težav.
Splošna bolnišnica dr. Franca Derganca Nova Gorica je dobavitelju kolčne proteze doslej plačevala po precej višji ceni kot primerljive ustanove drugod v Sloveniji, so razkrili v oddaji Tarča. Po pregledu javnih naročil so v šempetrski bolnišnici ugotovili, da so sicer vsi postopki in vse sklenjene pogodbe zakoniti in pravilni.
Sicer pa je ministrstvo za zdravje zaradi vseh očitkov in anonimk iz leta 2014 že uvedlo upravni nadzor, ki še vedno ni zaključen.
Spominja na tiste tri majmune:
1. no te vedo
2. no te šento
3. no digo njente
http://reporter.si/clanek/slovenija/udbomafijska-hobotnica-ki-se-je-globoko-zajedla-v-slovensko-javno-zdravstvo-484605