Tudi Castro pozval Severno Korejo, naj se izogne vojni

Kubanski revolucionarni voditelj Fidel Castro je v petek zaveznico Severno Korejo pozval, naj se izogne vojni, ki bi lahko prizadela dobršen del planeta. Bela hiša je medtem sporočila, da ZDA "ne bi bile presenečene" nad izstrelitvijo raket, ki jih je Severna Koreja namestila vzdolž svoje vzhodne obale.

"Če tam izbruhne vojna, bodo ljudje na obeh koncih polotoka utrpeli grozne žrtve, brez koristi za kogarkoli od njih," je v kolumni v kubanskih državnih medijih zapisal Castro.

Severno Korejo je, potem ko je "pokazala svoje tehnične in znanstvene dosežke", spomnil na njene "dolžnosti do držav, ki so njene velike prijateljice". Tudi ZDA je opomnil na njihovo dolžnost, da se izognejo spopadom. Pjongjang je namreč v zadnjih tednih izrekel številne grožnje z vojno in jedrskim orožjem in naredil več korakov, ki so na območju občutno zaostrili razmere. Med drugim je na vzhodno obalo namestil dve raketi srednjega dosega.

Šlo naj bi za še nepreizkušene rakete Musudan, ki naj bi imele doseg od 3000 do 4000 kilometrov. S tem bi Severna Koreja lahko dosegla katerokoli točko Južne Koreje in Japonske, najverjetneje pa tudi ameriško vojaško bazo na tihomorskem otoku Guam, pojasnjuje francoska tiskovna agencija AFP.

Kot je v petek sporočil tiskovni predstavnik Bele hiše Jay Carney, bi izstrelitev raket povsem ustrezala "nekoristni in nekonstruktivni retoriki in dejanjem" režima v Pjongjangu. Eden izmed predstavnikov južnokorejskih oblasti pa je medtem ocenil, da "sever očitno namerava izstreliti rakete brez predhodnega opozorila".

Po petkovem obvestilu severnokorejskih oblasti, da po 10. aprilu tujim veleposlaništvom ne more zagotoviti varnosti v svoji prestolnici Pjongjang, vsi tuji diplomati še naprej ostajajo v državi. Kot piše AFP, je večina tujih vlad dala jasno vedeti, da zaenkrat ne nameravajo umikati osebja.

Nemško zunanje ministrstvo je sporočilo, da stalno ocenjujejo varnost in glede na trenutno stanje lahko veleposlaništvo nadaljuje z delom. Britansko zunanje ministrstvo pa je menilo, da je opozorilo severnokorejskih oblasti del "njihove retorike, da jih ZDA ogrožajo". Tudi Združeni narodi so že sporočili, da bo njihovo osebje ostalo v Severni Koreji.

Več iz rubrike Družba:

V jedrski elektrarni Fukušima iztekanje radioaktivne vode

Kljub krizi v javnem sektorju več zaposlenih

Od leta 2008 se je skoraj podvojila