UJAME TUDI NEDOLŽNE: Tehnologija prepoznavanja obrazov s pomanjkljivostmi

Svet

Preiskava ameriškega Urada za vladno odgovornost (GAO), ki jo je naročil demokratski zvezni senator iz Minnesote Al Franken, je ugotovila, da tehnologija FBI za prepoznavanje obrazov osumljencev nima dovolj ustreznih varovalk glede varovanja zasebnosti in lahko prihaja do napak, zaradi katerih plačajo nedolžni.

FBI ima bazo podatkov s 411 milijoni fotografij in tehnologija omogoča, da se te fotografije primerjajo s sprotnimi posnetki nadzornih kamer. Računalnik ugotovi, ali gre za eno in isto osebo in policisti se podajo na lov.

V bazi podatkov je 30 milijonov fotografij ljudi ob aretaciji, 140 milijonov fotografij od prošenj za vizume ali druge podobne dokumente ter celo fotografije vozniških dovoljenj iz 16 zveznih držav ter 6,7 milijona podob ljudi, ki so jih pridržali ameriški vojaki na tujem.

GAO opozarja, da je FBI izjemno slabo poskrbel za varovanje zasebnosti nedolžnih ljudi, prav tako se ne ve, kako točen je sploh ta sistem in računalnik lahko pošlje policiste na lov na nedolžne ljudi.

Franken je dejal, da bo pritiskal na FBI glede teh pomankljivosti na prihodnjih zaslišanjih, čeprav je pravosodno ministrstvo ZDA opozorilo, da poročilo GAO ni točno. Menda ne upošteva dovolj, kako pomembno je to orodje za uspešne preiskave, poleg tega pa naj bi se tehnologija uporabljala v skladu z vsemi zakoni.

FBI je s pilotskim programom te tehnologije začel leta 2011, od aprila 2015 pa je polno operativen. Pravosodno ministrstvo zagotavlja, da so s tem doslej ujeli že številne bančne roparje ali spolne napadalce, ki so bili po 20 let na begu.

Deli novico: