Oblasti v Egiptu so za mesec dni razglasile izredne razmere. Potem ko so varnostne sile danes sprožile posredovanje za odstranitev dveh protestniških taborov podpornikov odstavljenega predsednika Mohameda Mursija v Kairu, je namreč tako prestolnico kot kraje drugod po državi zajel val nasilja. Število žrtev nevzdržno narašča.
Izredne razmere so po vsej državi začele veljati včeraj ob 16. uri, je v izjavi, objavljeni na javni televiziji, sporočilo egiptovsko predsedstvo. Za ta korak naj bi se odločilo zaradi "tveganj, ki jih namerna prevratniška dejanja predstavljajo za red in varnost v državi".
Začasni predsednik Adli Mansur je "vojsko v sodelovanju s policijo pooblastil, naj sprejme vse potrebne ukrepe za zagotovitev varnosti in reda ter za zaščito javne in zasebne lastnine in življenj državljanov", po poročanju francoske tiskovne agencije AFP še navaja izjava.
Uvedena policijska ura
Zatem so egiptovske oblasti za mesec dni uvedlo tudi policijsko uro v Kairu, Aleksandriji, Suezu in še devetih drugih egiptovskih pokrajinah, da bi zajezili nasilje. V veljavi bo od 19. ure zvečer do 6. ure zjutraj, je preko televizije sporočil tiskovni predstavnik vlade.
Kot poroča AFP, je med pokrajinami, v katerih je uvedena policijska ura, tudi Južni Sinaj, kjer leži priljubljeno letovišče Šarm el Šejk. Policijske ure pa vsaj zaenkrat ne bo v pokrajini Rdeče morje, kjer leži drugo pomembno egiptovsko letovišče Hurgada.
Med več deset do prek dva tisoč žrtev
Povod za izbruh nasilja je bilo posredovanje varnostnih sil proti protestnikom na dveh trgih v Kairu, ki jih zasedajo že vse od odstavitve Mursija 3. julija. Število smrtnih žrtev se glede na različne ocene giblje med več deset do prek 2000.
Nasilje se je iz prestolnice razširilo tudi na druge dele države, kjer so se na poziv Muslimanske bratovščine na ulice prav tako odpravili številni Mursijevi podporniki.