DOPINŠKA AFERA TRENERJA IGORJA ŠALAMUNA IN ZDRAVSTVENIKA: Nevarno zdravilo vbrizgal 15-letniku

Kronika

Štajerska dopinška afera dobiva nove razsežnosti. Preiskovalni sodnik je v petek zaslišal 36-letnega zdravstvenega delavca na oddelku za pljučne bolezni v UKC Maribor, Borisa Špesa, in 52-letnega tekaškega trenerja Igorja Šalamuna. Špes je v priporu, Šalamun pa v hišnem priporu, poroča Večer.

Na dan prihaja vse več podatkov, kako naj bi trgovina s prepovedanimi substancami, katere glavna akterja naj bi bila zdravstveni delavec Boris Špes in trener Igor Šalamun, potekala. Šalamun naj bi iskal tekače, ki so bili za boljše rezultate pripravljeni poseči po prepovedanih snoveh, Špes pa naj bi substance nabavljal in jih nekaterim tudi vbrizgal. Šlo naj bi za snovi s seznama prepovedanih drog (apaurin, morfin, helex) in snovi, ki se uporabljalo izključno skladno z zdravniško doktrino (iroprem). Kot piše Večer, naj bi snovi Špes odnašal kar iz bolnišnice.

Špes naj bi ji bil predstavljen kot doktor

Danijela Kuna

Na slovenske kolege so se obrnili avstrijski policisti avgusta lani, potem ko je aprila lani v Linzu zmagala hrvaška atletičarka Danijela Kuna, ki je bila pozitivna na dopinškem testu. Kuna naj bi na zaslišanju pred avstrijsko protidopinško agencijo povedala, da ji je jemanje nedovoljenih snovi predlagal njen trener Šalamun. Povedala naj bi tudi, da je snovi priskrbel Špes, ki ji je bil predstavljen kot doktor. Za štiri injekcije darbepoetina naj bi plačala 600 evrov. S Šalamunom naj bi bila dogovorjena, da mu izroči polovico nagrade, ki jo bo osvojila v Linzu. Prvo mesto ji je prineslo 800 evrov.

Najstnikova mati naj bi bila prepričana, da je Špes zdravnik

Špes naj bi ji najprej zagotovil, da je na doping kontroli ne bodo odkrili, ko je bil test pozitiven pa naj bi ji s Šalamunom dejala, naj o vsem molči. Mariborski kriminalisti so prisluškovali telefonskim pogovorom Šalamuna in Špesa. V enem od njih naj bi Šalamun govoril o tem, da je Kuna izpadla v Linzu amaterka, saj je prvič vzela in so jo že dobili, piše Večer. Za povrhu vsega so bili v akcijo vključeni tudi tajni policijski delavci, med katerimi je eden od osumljencev prepovedano snov tudi kupil.

Med tistimi, ki naj bi jim Špes vbrizgal prepovedano snov, naj bi bil tudi 15-letni atlet. Na Špesa naj bi obrnila fantova mati. Skupaj s sinom naj bi prišla k Špesu domov, on pa naj bi mu vbrizgal iroprem. Gre za zdravilo, ki se ga uporablja pri pomanjkanju železa, vendar le v javnih zdravstvenih zavodih, kjer so navzoči tisti, ki prepoznavajo anafilaktičen reakcije in znajo v takih primerih ustrezno ukrepati. Kot piše Večer, so stranski učinki pogosti in zelo hudi. Mati naj bi policistom povedala, da je bila prepričana, da je Špes zdravnik, saj naj bi ji bil tako predstavljen.

24-letni Domen Hafner, bivši kolesar in državni podprvak v polmaratonu, je imel v odvzetem urinu darbepoetin, zato je dobil štiriletno prepoved nastopanja. Kriminalistom naj bi sicer zatrdil, da je snov kupil v Trstu, vendar naj bi bilo iz telefonskih pogovorov mogoče razbrati, da se je Hafner pri Špesu zanimal, kako dolgo ima lahko 'oni E-vitamin' na hladnem. Šlo naj bi za prikrit izraz za eritropoetin.

'Gajbe piva' mu ni uspelo dobiti po novoletni ceni

Pred novim letom naj bi Hafner pri Špesu naročil 'gajbo pira' po novoletni ceni, a naj mu cene ne bi uspelo zbiti, dosegel pa naj bi, da je šel Špes z dopusta v službo po potrebna zdravila. Na prvi dan novega leta naj bi Hafner odnesel od Špesa vrečko. Policisti so ga ustavili na Lukovici zaradi nezanesljive vožnje in mu vrečko zasegli, v njej pa je bil pribor za vbrizgavanje.

Ko so policisti v preiskavo vmešali policijske tajne delavce, naj bi Šalamun enemu kmalu povedal z zdravnika, ki ga poznajo in ki lahko poskrbi, da bodo rezultati boljši. Omenjal naj bi eritropoetin. Med drugim naj bi mu Šalamun dejal, da zadeva ni nevarna, saj jo zdravnik daje pacientom pred smrtjo. Tajni policijski delavec naj bi odkupil zdravilo Aranesp 500, ki vsebuje darbepoetin, za kar naj bi plačal 500 evrov, še piše Večer.

Deli novico:

@še  |  10 .04. 2018 ob  07: 18
kakšne recepte? Ta zdravila so dejansko za paciente, ki to nujno potrebujejo ... baraba je kradla v bolnišnici, očitno so tudi v bolnišnici opazili, da jim ne štimajo zaloge. Malo še so jih prijeli na antidopingu in so kakšno povedali. In tako se je počasi sprožil plaz.
še |  09 .04. 2018 ob  21: 05
zdravnike naj preiščejo, ne samo "ZDRAVSTVENIKE" !!... Kdo je pisal recepte ?