Zunanja ministra Slovenije in Hrvaške, Karl Erjavec in Vesna Pusić, ter finančna strokovnjaka Zdravko Rogić in France Arhar se bodo danes na gradu Strmol pogovarjali o uresničevanju memoranduma o reševanju vprašanja Ljubljanske banke. V ospredju bo dogovor o vsebini pisem, ki sta povezani z reševanjem spora v okviru nasledstva.
Erjavec s Pusićevo in ekspertoma danes o LB
Erjavec je pred srečanjem napovedal, da bosta s hrvaško kolegico dorekla vsebino skupnega pisma za Banko za mednarodne poravnave v Baslu in pisma za zunanje ministre ostalih držav naslednic, v katerem jih bosta pozvala k nadaljevanju pogajanj v okviru sporazuma o nasledstvu. Za skupni pismi sta se ministra dogovorila po sklenitvi memoranduma 11. marca.
S tem želijo doseči čimprejšnjo rešitev problematike LB v okviru sporazuma o nasledstvu, ki določa, da pet naslednic na pogajanjih v Baslu doseže dogovor o prevzemu jamstva federacije nekdanje SFRJ za devizne vloge občanov.
Erjavec je pred srečanjem še dejal, da želi, da bi uresničevanje memoranduma potekalo čim bolj pravno korektno in da jima bosta Arhar in Rogić pri tem nudila tehnično pomoč. Strokovnjaka sta se sicer v drugi polovici lanskega leta s pooblastili vlad večkrat srečala in iskala možnosti za dogovor.
Težave bomo reševali v okviru nasledstva
V memorandumu sta se vladi dogovorili, da bosta problematiko LB na Hrvaškem reševali v okviru nasledstva in ne na sodiščih. Dogovorili sta se tudi, da bodo do celovite rešitve vprašanja mirovali vsi sodni postopki, ki so bili proti LB in NLB sproženi pred hrvaškimi sodišči, in da ne bodo sprožali novih postopkov. Kljub temu se postopki na hrvaških sodiščih nadaljujejo.
Hrvaška vlada trdi, da je zavezo iz memoranduma izpolnila, ko je dala navodila bankam, naj ustavijo sodne postopke. Še vedno pa ni umaknila pooblastil Zagrebački banki in Privredni banki Zagreb za tožbe za prenesene devizne vloge. Pooblastila so bila tudi najbolj sporna za Slovenijo, ki je z njihovim umikom pogojevala ratifikacijo hrvaške pristopne pogodbe z EU v DZ.
Po podpisu memoranduma je DZ nato ratificiral pristopno pogodbo, Hrvaška pa je 1. julija postala 28. članica EU.