HRVAŠKI BOJEVNIK: Prodal orožje za napad na Charile Hebdo

Svet

Kalašnikov, ki ga je pred letom dni napadalec uporabil v pokolu v trgovini s košer hrano Hyper cacher v času napada na redakcijo Charlie Hebdo, izvira s področja nekdanje Jugoslavije. Najverjetneje iz zapuščenih zalog, ki so bile razprodane v zadnjih letih.

Potrjeno je tudi, da so teroristi med pokoli v Parizu uporabili orožje, ki je bilo narejeno v tovarni Crvena zastava v Kragujevcu. Zaradi prodaje kalašnika je bil v teh dneh v Franciji zaslišan Claude Hermant, nekdanji legionar in desničar, ki naj bi se kot prostovoljec boril na hrvaški strani med vojno v devetdesetih.

Orožje iz Hermantove delavnice 

Preko podjetja registriranega na ženino ime je preko interneta kupil od slovaške firme večjo količino onseposobljenega orožja. Doma ga je popravil in preprodal naprej. To so dokazali z mikroskopsko analizo sledi na puški, ki se ujemajo sledem, ki jih pušča orožje v Hermantovi delavnici. Del orožja je prodal preko znanca kurdske narodnosti, ki je bil povezan z islamističnimi ekstremisti v Bruslju. Obstaja možnost, da je tudi del orožja, ki so ga uporabili v največjih napadih v Parizu, prispel po istem kanalu.

Herman je bil nekaj mesecev pred napadom na Charile Habdo v priporu. Te dni so ga ponovno zaslišali, ker je potrjeno, da je bil kalašnikov proizveden v Crveni zastavi.

Hrvaška in Srbija prodali 75.500 kosov orožja 

Znano je, da sta leta 2012 Hrvaška in Srbija prodale večjo količino odpisanega orožja. Šlo naj bi za 15.500 kosov različnega orožja, zaseženega v hrvaških policijskih akcijah. Srbija je ponudila naprodaj 60.000 kosov orožja. Takšna trgovina v evropskih državah ni neobičajna, vendar je po terorističnih napadih v Parizu Evropska komisija napovedala strožjo kontrolo pri prodaji rabljenega in onesposobljenega orožja.

52-letni Hermant je bil padalec v tujski legiji. Zapustil jo je leta 1982 in zatem sodeloval v različnih vojnih pretresih. Poleg Hrvaške je bil angažiran v Angoli in Kongu. Sam trdi, da je bil sodelavec francoske tajne službe. Z njenim blagoslovom naj bi Jacques Monsieur, kot je bilo slišati na sojenju po njegovem prijetju leta 2009 zaradi kršenja embarga proti Iranu, prodajal orožje Hrvaški od 1991 do 1995 leta. Monsieur je eden največjih trgovcev z orožjem na svetu.

V letih po koncu vojne za Hrvaško so se imena bivših legionarjev pogosto pojavljala v povezavi s tihotapljenjem orožja iz držav bivše Jugoslavije v Francijo, tudi s prodajo orožja različnim terorističnim skupinam.

Deli novico:

Kdo |  11 .01. 2016 ob  17: 04
ve, mogoče je orožje iz skladišč v Slovenski Bistrici , ki jih je Janša izpraznil .