MANJŠI JAVNOFINANČNI PRIMANJKLJAJ: Slovenske finance okrevajo

Slovenija

Javnofinančni primanjkljaj je po treh četrtletjih letos ocenjen na 743 milijonov evrov oz. 2,6 odstotka bruto domačega proizvoda (BDP). To je bistveno manj kot lani, ko je do konca septembra dosegel 1,064 milijarde evrov oz. 3,9 odstotka BDP. Javni dolg je bil konec letošnjega septembra pri 84,1 odstotka BDP.

"Slovenske finance okrevajo," je na današnji novinarski konferenci v Ljubljani komentiral strokovnjak za nacionalne račune na državnem statističnem uradu Andrej Flajs.

Razloga sta po njegovih besedah dva: gospodarska rast in zakon za uravnoteženje javnih financ, ki je zamrznil rast nekaterih izdatkov.

Spomnil je, da mora Slovenija letos znižati javnofinančni primanjkljaj pod tri odstotke BDP, da bi izšla iz postopka presežnega primanjkljaja, ki ga je leta 2009 uvedla Evropska komisija. "Mislim, da nam bo uspelo," je dejal in dodal, da bo to odvisno predvsem od tega, kako uspešno bo Slovenija konec leta počrpala evropska sredstva.

Javnofinančni primanjkljaj se je celo leto 2015 zmanjševal. V letošnjem prvem četrtletju je bil ocenjen na 387 milijonov evrov (4,3 odstotka BDP), v drugem na 290 milijonov evrov (2,9 odstotka BDP) in v tretjem na 66 milijonov evrov (0,7 odstotka BDP). To je najmanjši četrtletni primanjkljaj po letu 2008, je povedal Flajs.

Skupaj je tako primanjkljaj po devetih mesecih ocenjen na 743 milijonov evrov oz. 2,6 odstotka BDP, v enakem obdobju leto prej pa na 1,064 milijarde evrov oz. 3,9 odstotka BDP.

 

 

Deli novico: