Novogoriška univerza gostila tekmovanje v astronomiji

Goriška

Fakulteta za aplikativno naravoslovje Univerze v Novi Gorici je danes v Ajdovščini gostila slovenski del tekmovanja iz znanja astronomije Sanktpeterburške šole astronomije, ki poteka pod okriljem Društva matematikov, fizikov in astronomov Slovenije (DMFA), so sporočili iz novogoriške univerze. Rezultati bodo znani v prihodnjih dneh.

Slovenski tekmovalci letos prvič sodelujejo tudi v ruskem odprtem državnem tekmovanju t. i. Santkpeterburškem tekmovanju iz astronomije, ki poteka prek svetovnega spleta. Ruski dijaki so praviloma zelo dobro podkovani v astronomskem in astrofizikalnem znanju in zelo uspešni na tovrstnih tekmovanjih, zato je težavnost nalog na letošnjem slovenskem državnem tekmovanju za učence in dijake predstavljala velik izziv. Zaradi novosti letos na tekmovanju sodelujejo le dijaki z omejenega števila osnovnih in srednjih šol, kjer najbolj zavzeto gojijo astronomijo.

V okviru tekmovanja so dijaki spoznali z astronomijo in astrofiziko povezano raziskovalne dejavnosti, v katere so vključeni študenti Univerze v Novi Gorici, je za STA povedal dekan Fakulteta za aplikativno naravoslovje Samo Stanič. Ogledali so si laboratorij za astrofiziko osnovnih delcev ter ostale univerzitetne laboratorije v Ajdovščini ter prisluhnili predavanju o kozmičnih delcih.

Fizika najbolj razširjena veda na UNG

Fizika je na Univerzi v Novi Gorici raziskovalno najbolj razširjena veda in pokriva cel spekter področij, od astrofizike osnovnih delcev, fizike atmosfere do fizike materialov. Pri študiju fizike, ki ga izvaja fakulteta za aplikativno naravoslovje, si v slovenskem visokošolskem prostoru prizadevajo uveljaviti eksperimentalno usmerjen način poučevanja, za katerega so značilne majhne skupine študentov, neposreden stik med študenti in profesorji ter povezava z mednarodnimi raziskovalnimi institucijami in univerzami.

Tekmovanja iz astronomije se v Sloveniji od leta 2009 uvrščajo v skupino rednih letnih tekmovanj na državnem nivoju za srednje in osnovne šole. Leta 2013 so se najboljši dijaki prvič udeležili Mednarodne olimpijade iz astronomije in astrofizike in na njej dosegli izjemen uspeh, dve srebrni medalji in dve pohvali, česar ob svojem prvem nastopu ni dosegla še nobena ekipa.

Deli novico: