OGORČENJE: Nemčijo razburili predlogi o streljanju na begunce

Svet

Skrajno desna Alternativa za Nemčijo (AfD), ki se po zaslugi begunske krize občutno vzpenja na lestvicah priljubljenosti, je znova poskrbela za razburjenje, pišejo nemški mediji. Vodja AfD Frauke Petry je namreč pred dnevi namignila, da je beguncem preprosto treba preprečiti prihod v Nemčijo, če je treba tudi z orožjem.

 

Kot je dejala v sobotnem pogovoru za časnik Mannheimer Morgen, bi morali policisti, ki varujejo nemško mejo, po potrebi nositi strelno orožje. "Noben policist si seveda ne želi streljati na begunca in tudi jaz si tega ne želim," je dejala, a dodala, da "je beguncem pač treba preprečiti prihod na nemško zemljo".

Ankete kažejo, da je priljubljenost AfD visoka, kot še praktično nikoli doslej, saj naj bi narasla na nekje 12 odstotkov. To je še posebej pomembno v luči prihajajočih deželnih volitev v Porenju-Pfalškem, Baden-Württembergu in Saški-Anhalt.

Dodatno olje na ogenj je nato prilila še namestnica vodje AfD in evropska poslanka Beatrix von Storch, ki je na Facebooku zapisala, da bi morali imeti policisti pravico uporabiti orožje proti ženskam in otrokom, ki nezakonito vstopajo v Nemčijo. Kasneje se je skušala popraviti, češ da uporaba orožja proti otrokom seveda ni dovoljena, medtem ko je uporaba orožja proti ženskam "druga zadeva". "Uporaba orožja proti njim (ženskam) je torej lahko dovoljena, znotraj ozkega pravnega okvira," je menila.

Tudi drugi predstavniki AfD so skušali v ponedeljek ublažiti izjave, izrečene preko vikenda. V stranki so pripravili izjavo za javnost, v kateri so zatrdili, da zavračajo streljanje na ljudi, ki v Nemčijo prihajajo na miroljuben način, ter da ne želijo spreminjati obstoječih nemških zakonov.

V Nemčiji se že mesece krepijo ne le stališča proti, ampak tudi nasilna dejanja, katerih tarča so begunci. Samo na Saškem so neznanci v minulih dneh napadli štiri objekte za namestitev beguncev in tamkajšnja policija meni, da je situacija alarmantna. Vodja policije Bernd Merbitz je ocenil, da vlada v deželi nevarno "vzdušje pogroma", ki dobiva ogromne razsežnosti.

Nemški politiki in predstavniki varnostnih služb so se odzvali z ogorčenjem

Vodja poslancev vladajoče CDU v bundestagu Volker Kauder je vodstvu AfD očital "nečloveško držo". Vodja koalicijske SPD Sigmar Gabriel pa je celo menil, da AfD nastopa proti temeljem nemške ureditve in bi jo morala nadzorovati notranja obveščevalna služba oz. zvezni urad za zaščito ustave (BfV). A v BfV naj o tem vsaj zaenkrat ne bi razmišljali. Kot so namreč nakazali, ostajajo pri oceni, da AfD ni ekstremistična organizacija in ne predstavlja grožnje svobodni demokratični ureditvi, zato se z njo ne bodo ukvarjali.

Vodja nemškega policijskega sindikata GdP Jörg Radek je medtem zatrdil, da "noben policist ne bi bil pripravljen streljati na begunce", da smo v nemški zgodovini že bili priča tovrstnemu ravnanju in "ne želimo nikoli več iti po tej poti".

Deli novico: