Pahor meni, da lahko tržne niše najdemo tudi na podeželju

Slovenija

Slovenska hrana postaja vse bolj kakovostna in varna, zato mnogi kupci posegajo po njej, tudi kadar je dražja, je ob robu obiska Biotehniškega centra Naklo povedal predsednik republike Borut Pahor. To mladim po njegovih besedah daje vedeti, da je tržne niše mogoče iskati tudi na slovenskem podeželju.

Pahor je danes obiskal Biotehniški center Naklo, kjer si je ogledal obrat mlekarske delavnice ter rastlinjak. Nato je z dijaki in študenti spregovoril o aktualnih razmerah v državi in vlogi mladih pri ustvarjanju prihodnosti. V pogovoru je prisluhnil tako stališčem, povezanim s kmetijsko stroko, kot tudi vprašanjem o aktualni domači in mednarodni politiki.

Tako je Pahor v enem od odgovorov izpostavil, da je trajnostni razvoj ena najbolj konkurenčnih paradigem v prihodnjih desetletjih. Ljudje si namreč ne moremo privoščiti, da bi izčrpali vse naravne vire, če želimo misliti tudi na kakovost življenja prihodnjih generacij.

Dijaki bi imeli vajeniški sistem

Dijaki so med drugim predlagali razmislek o ponovni uvedbi vajeniškega sistema v njihovi stroki. Predsednik se je strinjal, da bi veljalo obuditi nekatere oblike izobraževanja, ki smo jih sicer že imeli za preživete, a so se za časa delovanja izkazale kot izjemno koristne.

Pahor je v izjavi za medije ob robu obiska pojasnil, da opaža, da so mladi v nasprotju s splošnim prepričanjem "veliko bolj zreli za svoja leta, kot je to morda veljalo za prejšnje generacije".

Zdi se, da jih je socializirala kriza, skozi katero so šli skupaj s starši. Zato vedo, da se morajo nasloniti na svoje znanje, da si morajo pridobiti čim več izkušenj in da morajo biti tudi drzni in samozavestni, je pojasnil. Pahor ima dober občutek, da bodo kot nosilna generacija prihodnjih let uspešno krmarili našo družbo.

Biotehniški center v Naklem po Pahorjevih besedah nudi mlademu človeku, ki želi kakovostno živeti na podeželju, dovolj osnovnega znanja. To velja tudi za tiste, ki želijo prevzeti gospodarstvo svojih staršev in z dodatnim znanjem razširiti poslovne priložnosti. To pa je za Slovenijo, kjer polovica ljudi živi na podeželju, po besedah predsednika izjemnega pomena.

Izpostavil je tudi, da se danes zaradi različnih okoliščin med potrošniki vse bolj prijemlje tudi pomen slovenske hrane. Ta namreč postaja vse bolj kakovostna in varna, zato je določen segment kupcev pripravljen poseči po njej, tudi če je dražja. Ravno to pa mladim po predsednikovem mnenju daje vedeti, da je mogoče tržne niše iskati tudi na slovenskem podeželju znotraj kmetijskega gospodarstva.

Deli novico:

pips |  19 .11. 2014 ob  08: 00
Pahor,lopato pa v službo.
drita v čelo |  18 .11. 2014 ob  15: 16
Če bi bilo podeželje tako dobra tržna niša, nas ti, dragi Pahor in ostali politiki, ne bi pustili zraven, nekako tako, kot nas ne pustite k državnim službam.