PRVA OD PODRŽAVLJENIH BANK URADNO PRODANA: Apollo in EBRD postala nova lastnika NKBM

Slovenija

Ameriški investicijski sklad Apollo in EBRD sta sklenila vse postopke za prevzem NKBM, tretje največje banke v državi. S tem je država izpolnila obljubo EU, da bo takrat drugo največjo banko v Sloveniji po nacionalizaciji prestrukturirala in prodala. Z vstopom Apolla se na slovenskem bančnem trgu krepi tuje lastništvo.

Slovenski državni holding, ki je prodajne postopke za NKBM začel leta 2014, je pogodbo o prodaji banke s skladom Apollo in Evropsko banko za obnovo in razvoj (EBRD) podpisal sredi lanskega leta pod odložnimi pogoji. Med njimi je bil najtrši oreh prodaja srbske KBM banke, ki je NKBM uspela sredi aprila. Dovoljenje bančnega regulatorja pa sta kupca dobila sredi marca.

Privatizacija NKBM je uspela v tretje. Prvič se ji je obetala leta 2001, a je vlada njeno prodajo tik pred zdajci zaustavila. Šest let pozneje je postala prva banka v Sloveniji, ki je začela kotirati na borzi, potem ko je država prek prve javno ponudbe IPO prodala 49-odstotni delež, 24 odstotkov malim delničarjem. Jeseni 2013 jo je država zaradi velikega kapitalskega primanjkljaja sanirala in vnovič vzela pod okrilje.

Po sanaciji bančnega sistema jeseni 2013, v kateri je država poleg NKBM dokapitalizirala NLB, Abanko, Banko Celje ter Probanko in Factor banko, ki sta se s trga že poslovili, se je država najprej lotila prodaje NKBM. Medtem jo je na drugem mestu prehitela z Banko Celje združena Abanka, ki mora biti prodana do sredine leta 2019, primat na trgu pa ohranja NLB, ki mora biti privatizirana do konca 2017.

Prodaja NLB bo najtrši oreh

Na slovenskem bančnem trgu se je pridružil tujima investitorjema v nekdaj slovenske banke, francoski Societe Generale z banko SKB ter italijanski Intesa Sanpaolo z Banko Koper. In ostalim tujim bankam - Unicredit Banki Slovenije, Sberbank, Hypo Alpe Adria Bank, Sparkasse. Lastništvo v slovenski banki so imeli nekaj časa tudi Belgijci. Njihova KBC je sodelovala v privatizaciji NLB, v kateri je prišla do približno tretjinskega deleža in ga po spoznanju, da ta ne bo nikoli opazneje višji, po 11 letih prodala.

Prav prodaja največje slovenske banke bo najtrši oreh in predstavlja glavno nalogo SDH na področju upravljanja državnih naložb v tem letu. Svetovalec za prodajo NLB je že izbran, to je postala Deutsche Bank. Strategija upravljanja državnih naložb sicer trenutno predvideva prodajo prek javne ponudbe delnic, in sicer tako, da država v banki obdrži 25 odstotkov plus eno delnico. A glede na razmere na trgu v SDH že razmišljajo tudi o alternativnih načinih prodaje, to pa naj bi jim neuradno svetovali tudi v Deutsche Bank. A za kaj takega bo na koncu potrebna politična odločitev.

Apollo je novinec na slovenskem trgu, medtem ko je EBRD v preteklosti že vstopala v slovenska podjetja in finančne institucije. Kupca sta za potrebe prevzema ustanovila podjetje Biser Bidco s sedežem v Luksemburgu, medtem pa je Apollo navzočnost na slovenskem trgu okrepil še z nakupom prej avstrijske Raiffeisen banke. Ob tem je napovedal nadaljnjo širitev.

Deli novico:

odlično |  21 .04. 2016 ob  20: 47
opravljen posel
drita v čelo |  21 .04. 2016 ob  13: 21
S par besedami bi to prodajo opisali nekako tako: davkoplačevalci smo jo dokapitalizirali za 1,35 miliarde €, prodali pa za 250 milionov €, kateri se bodo izgubili v trenutku, ko pridejo v Slovenijo. Včasih so takemu poslu rekli tako: kupčija, da te kap. Sedi 5.