STAVKA ENERGETIKOV MIMO: Zdaj je čas za pogovore

Slovenija

Prvi dan splošne stavke v energetiki, ki je potekal v obliki dveurnih zborov delavcev, je mimo. Zborov se je udeležilo okoli 3000 zaposlenih, je povedal predsednik sindikata energetikov Branko Sevčnikar in ocenil, da je prvi del stavke uspel. Do četrtka zdaj ni predvidenih stavkovnih aktivnosti, to je čas za pogovore.

"Zbori so potekali korektno, brez posledic za kogarkoli. Dali smo jasen signal vladi, da se je treba usesti za pogajalsko mizo in se pogovoriti, kako naprej," je dejal Sevčnikar.

Današnjih zborov se je po njegovih pojasnilih udeležilo okoli 3000 zaposlenih v distribucijskih in proizvodnih družbah, kar je več kot 60 odstotkov vseh zaposlenih v energetiki, brez Premogovnika Velenje. Ta namreč ni vključen v sistem Sindikata delavcev dejavnosti energetike Slovenije. Medtem ko se stavki pridružujejo v nekaterih proizvodnih družbah HSE (Dravskih elektrarnah, Soških elektrarnah in Termoelektrarni Šoštanj), se drugi proizvodni steber, nad katerim bdi Gen energija, stavki ne pridružuje.

Zbore bo opoldne analiziral stavkovni odbor, ki bo še danes podal tudi predlog za pogajanja vladi, je še pojasnil Sevčnikar. Zdaj sicer do četrtka ni predvidenih nobenih stavkovnih aktivnosti.

Sindikat namerava stavkovne aktivnosti stopnjevati

Medtem ko so v sindikatu energetikov poudarili, da bo proti koncu ob neodzivnosti vlade morda čutiti posledice pri oskrbi z elektriko, so v sistemskem operaterju prenosnega omrežja Eles zagotovili, da se to ne bo zgodilo - zaradi zadostnih čezmejnih prenosnih zmogljivosti, ki presegajo porabo električne energije v Sloveniji.

Sindikat namerava stavkovne aktivnosti do 21. aprila, ko naj bi se stavka končala, stopnjevati. V četrtek bodo v proizvodnih družbah - Dravskih elektrarnah, Soških elektrarnah in Termoelektrarni Šoštanj - med 8. in 10. uro omejevali proizvodnjo, v ostalih družbah - med drugim v elektrodistribucijah, Elesu, Plinarni Maribor, trboveljski termoelektrarni in Energetiki Ljubljana - pa je v tem času predvidena le prekinitev dela. To se bo v enakem časovnem razponu ponovilo še 12. in 14. aprila. Enake dejavnosti bodo 18. aprila potekale med 8. in 12. uro, 21. aprila pa se bodo podaljšale še za dve uri, torej bodo potekale med 8. in 14. uro.

Sindikat delavcev dejavnosti energetike Slovenije je na vlado posredoval dve stavkovni zahtevi: da oblikuje in sprejme odločitev o prestrukturiranju in organiziranju slovenskega elektrogospodarstva ter da se do sprejetja zahtevanega dokumenta v elektrogospodarstvu ustavijo vse enostranske aktivnosti na področju odpuščanja pod pretvezo domnevnih racionalizacij in optimizacij.

Kot ugotavljajo v sindikatu, se s to panogo nihče ne ukvarja resno, država nima jasne slike, kaj bi z energetiko počela. Sindikat se boji, da bi energetske družbe prišle v last tujcev, pogreša tudi racionalno organiziranost elektrodistribucije.

Deli novico: