TERORISTIČNI NAPAD V ANKARI: Umrlo najmanj 28 ljudi, 61 je bilo ranjenih (VIDEO)

Svet

Turški premier Ahmet Davutoglu je po včerajšnjem bombnem napadu v Ankari, v katerem je bilo ubitih najmanj 28 ljudi, odpovedal obisk v Bruslju, kjer naj bi se danes udeležil mini vrha enajstih članic unije s Turčijo, ki ga bo gostila Avstrija. Mini vrh so nato odpovedali. ZDA, EU, Nato in Slovenija so napad najostreje obsodili. Na MZZ v Ljubljani so izrazili sožalje svojcem žrtev. Uradno ni znano, kdo je odgovoren za napad, turški časnik Sabah, ki je blizu vladi, pa poroča, da naj bi imel napadalec sirske korenine in povezave s PKK.

V eksploziji avtomobila bombe, ki ga je včeraj zvečer razneslo v središču Ankare, je umrlo najmanj 28 ljudi, 61 pa je bilo ranjenih. Eksplozija je odjeknila nedaleč od generalštaba vojske, medtem ko je mimo peljalo vojaško vozilo, so poročali lokalni mediji. Oblasti so potrdile, da je bil tarča napada konvoj vojaških vozil. Turški pravosodni minister Bekir Bozdag je eksplozijo označil za teroristični napad.

Slovensko zunanje ministrstvo je sporočilo, da po prvih informacijah med žrtvami in poškodovanimi ni slovenskih državljanov.

Turški časnik Sabah, ki je blizu oblastem in ki se sklicuje na varnostne vire, pa danes poroča, da je eksploziv v avtomobilu sprožil samomorilski napadalec. Napadalec naj bi bil sirskega porekla in naj bi imel povezave s prepovedano Kurdsko delavsko stranko (PKK). Kot dodaja časnik, naj bi policiji napadalca uspelo identificirati s pomočjo prstnih odtisov. Moški naj bi v Turčijo domnevno prišel skupaj s sirskimi begunci, takrat naj bi mu tudi odvzeli prstne odtise, povzema nemška tiskovna agencija dpa.

Turški premier Davutoglu naj bi se danes pred začetkom dvodnevnega vrha EU sestal z voditelji enajstih članic unije - Nemčije, Avstrije, Nizozemske, Luksemburga, Švedske, Finske, Portugalske, Grčije, Francije, Belgije in Slovenije. Skupina držav, ki se je poimenovala koalicija voljnih za sprejem beguncev neposredno iz Turčije, naj bi na mini vrhu razpravljala zlasti o uresničevanju načrta EU in Turčije, ki v zameno za zajezitev migracijskega toka v Evropo predvideva preselitev beguncev neposredno iz Turčije v članice.

To je bil zadnji v nizu napadu v Turčiji v zadnjih mesecih. Oktobra lani so v dvojnem samomorilskem napadu v Ankari umrli 103 ljudje, januarja se je samomorilski napadalec razstrelil med skupino turistov v Istanbulu, pri čemer je umrlo 11 Nemcev.

Odgovornost za oba napada so pripisali Islamski državi. A Turčija trenutno bije tudi vojno proti PKK, ki v odgovor na jugovzhodu države z ob cesti podtaknjenimi bombami redno napada pripadnike varnostnih sil. Turčija zadnje dni bombardira tudi položaje kurdskih upornikov blizu mesta Azaz na severu Sirije, ki naj bi bili povezani s PKK.

Deli novico: