ZATIŠJE PRED VIHARJEM: Članek o neustreznih zakloniščih v primeru vojne odmeva

Slovenija

Nihče ne mara vojne in o njej se govori prej s cmokom v grlu kot kaj drugega. Nekateri politični analitiki govorijo o "zatišju pred viharjem". Dogajanje med Washingtonom in Tel Avivom bi lahko manj kot mesec dni pred ameriškimi volitvami privedlo do globalne gospodarske krize, "obstajajo vsi elementi za nevarno širjenje konflikta". V Ukrajini se odvija konflikt z Rusijo, medtem ko njen premier Volodimir Zelenski potuje po evropskih državah in išče podporo za 'akcijski načrt'. Od Kopra do Aviana, kjer v ameriški vojaški bazi skladiščijo jedrske konice, je 114 km. Kar ob vsem tem malemu človeku hodi po glavi, je vprašanje, kako daleč bodo šle zadeve in kako se bo zaščitil.

Pri nas so zaklonišča dvonamenska, kar pomeni, da se lahko uporabijo tudi za druge namene, ob nevarnosti pa morajo biti pripravljena za primarni namen uporabe v 24 urah. V odzivu na naš članek z naslovom V PRIMERU RESNE VOJNE SMO GOLI IN BOSI: Zaklonišč ni dovolj za vse in niso ustrezno grajena, ki smo ga objavili pred dnevi, je bralec zapisal: "Zaklonišče pod enim blokom se sedaj uporablja za vadbo karate kluba Piran in tako je najbrž tudi z drugimi zaklonišči. Veliko pa jih je najbrž zapuščenih in neuporabnih."

Poglejmo za primer mariborsko občino, kjer oddajajo zaklonišča v najem. Tri zaklonišča so imele že dlje časa v najemu glasbene skupine, eno strelsko društvo, novembra lani pa so se jih oddločili odati v najem še pet.

V Slovenski Istri je na voljo 15 javnih zaklonišč – po štiri v Kopru in Piranu, po tri v Ankaranu in Izoli s tem, da ima Izola še en naravni zaklonilnik. Kot smo že poročali, za zaščito pred jedrskim napadom in pred napadi z drugimi sodobnejšimi oborožitvami zaklonišča niso ustrezna grajena.

Odzivi bralcev

Da "nima smisla si delati stroškov, ker v primeru jedrskega napada ne bomo preživeli", meni od komentatorjev na Facebooku. Več je takih, ki menijo, da v vsaki resni vojni najkrajši konec potegnejo civilisti in da še nikoli do sedaj ni bilo drugače. Menijo tudi, da pri današnji tehnologiji orožja nihče ne bo preživel in da je odgovornost na strani politike, "ki vojne kuha". Eden od komentatorjev pa je prepričan, da "resna vojna bo in to kmalu".

24. februarja 2022 se je začela vojna v Ukrajini. In v prihodnjih mesecih se je v Sloveniji veliko govorilo o tem, v kakšnem stanju so naša zaklonišča in koliko jih je uporabnih. Prizori iz Ukrajine so vzbudili strah.

Že takrat se je govorilo o tem, da jih je premalo, saj zadoščajo le za 350.000 ljudi oziroma petino. Večinoma so bila zgrajena v sedemdesetih in osemdesetih letih prejšnjega stoletja, nekatera so prazna, nekatera neopremljena, druga se uporabljajo za različne dejavnosti, tudi za arhive in sestanke. Ob zadnjem dogajanju na vojnih žariščih je tema v javnosti spet postala aktualna.

Deli novico:

Komentiraj

Za komentiranje je potrebna  Prijava  oz.  Registracija
Pjero Panin |  14 .10. 2024 ob  18: 18
Ko je prišel tisti oblak iz Černobila smo šli pod streho.Ma ni mi zdej jasno če so bili radioaktivni delci so padali tudi po travi,zemlji,poljih,vodi itd..Zdravstvene katastrofe ni bilo.
Logično da bi hoteli onesposobiti luko v Kopru in železniški promet.
Vendar potem govorimo že o tretji svetovni vojni.
Putin je jasno omenil da bi bilo vojne konec v dveh mesecih če bi se ustavilo pošiljanje pomoci,vendar očitno gre za merjenje moči in nobena stran ne bo popustila do kam bo prišlo pa bog ti vedi
NorternLights |  14 .10. 2024 ob  11: 42
13
Človek sam,je sebi največja grožnja
kokodek |  14 .10. 2024 ob  07: 10
24
Ni res, da nihče ne mara vojne! Poglejte ZDA, evropske politike pa tudi naše. Nikogar ne zanimajo mirne rešitve sporov, vsi poganjajo orožarsko industrijo in obljubljajo dokončne zmage z orožjem. Sicer pa je zadnje čase zelo v modi jedrska energija. Bombe in elektrarne so enako škodljive za človeštvo!