60-LET ŠEMPETRSKE BOLNIŠNICE: 25 tisoč bolnikov letno

Goriška

V Splošni bolnišnici Franca Derganca v Šempetru pri Gorici so pripravili slovesnost ob 60-letnici delovanja, ki je vrh celomesečnega dogajanja. Slovesnosti, na kateri so odkrili spominsko obeležje zdravniku Francu Dergancu, po katerem se bolnišnica imenuje, se je udeležil tudi predsednik države Borut Pahor.

Šempetrska bolnišnica danes pokriva območje, na katerem živi 120.000 prebivalcev oziroma območje severnoprimorske regije in del Krasa. Kljub temu, da je najmlajša izmed slovenskih bolnišnic, dobro opravlja svoje poslanstvo in nenehno širi svoje strokovno delo, je v pozdravnem nagovoru dejal župan Občine Šempeter-Vrtojba Milan Turk.

V slavnostnem govoru se je direktorica bolnišnice Nataša Fikfak dotaknila dela vseh oddelkov bolnišnice. Poudarila je njeno nenehno rast in razvoj, kar dokazujejo tudi nekatere številke - če je bilo v njej leta 1956 zaposlenih 160 delavcev, od tega sedem zdravnikov, danes zaposluje 994 delavcev, od katerih je 153 zdravnikov.

Direktorica je poudarila, da so leta 1956 sprejeli 3800 bolnikov, danes pa 25.000, še večja razlika pa je pri ambulantnih pregledih, saj je iz prvotnih 5000 njihovo število samo v osmih mesecih letošnjega leta naraslo že na 120.000. Letno ustvarijo za okoli 40 milijonov evrov prihodkov, če nimajo večjih investicij.

Vendar so prav investicije v zadnjih nekaj letih bistveno zaznamovale dogajanje v bolnišnici. Po lanski pridobitvi urgentnega centra se bodo prihodnje leto veselili investicije v nove stavbe oddelka invalidne mladine v Stari gori.

Predsednik republike se je ob odkritju spominskega obeležja zahvalil vsem slovenskim zdravnikom in zdravstvenim delavcem, ki skrbijo za zdravje vseh državljanov.

Slovesnosti se je poleg zaposlenih, nekdanjih zaposlenih ter predstavnikov državnih oblasti in lokalnih skupnosti v regiji udeležil tudi sin doktorja Derganca Primož Derganc.

Ob praznovanju letošnje obletnice so zaposleni sami uredili okolico, pripravili so dan odprtih vrat in še nekaj drugih dogodkov, s katerimi želijo bolnišnico približati okolju, v katerem delujejo.

Manjše bolnišnice ustanavljali po 2. svetovni vojni

Po končani drugi svetovni vojni, ko so se razmere na Primorskem zaradi mednarodnih sporazumov spremenile, se je takim spremembam morala prilagoditi tudi zdravstvena ureditev. Ustanovili so manjše bolnišnice v več različnih krajih, leta 1956 pa so jih preselili v Šempeter. V začetku 70. let prejšnjega stoletja so v Šempetru pri Gorici začeli graditi novo bolnišnično stavbo, ki so jo dokončali šele desetletje kasneje.

Tako je po več kot petdesetih letih, od pionirskih začetkov v Vipavi in Ajdovščini, v Šempetru pri Gorici zrasla regijska bolnišnica, ki je dosegla zavidljiv strokovni in organizacijski nivo, katerega so deležni prebivalci Zgornjega Posočja, Goriške, Brd, Krasa in Vipavske doline.

Deli novico: