Italijanska mornarica v 48 urah prestregla prek 1100 priseljencev

Kronika

Italijanska mornarica je danes sporočila, da je v zadnjih 48 urah v južnem Sredozemlju prestregla 1149 nezakonitih priseljencev. Vlada v Rimu je ob tem EU vnovič pozvala k pomoči pri reševanju priseljenske problematike, italijanska desnica pa je zahtevala ustavitev reševalne operacije Mare Nostrum, med drugim zaradi visokih stroškov.

Po poročanju italijanskih medijev stroški operacije Mare Nostrum, ki so jo sprožili oktobra lani po dveh katastrofalnih brodolomih ob otoku Lampedusa in v teritorialnih vodah Malte s skoraj 400 mrtvimi, mesečno znašajo devet milijonov evrov. V njej skoraj dnevno iz morja rešujejo nezakonite priseljence iz potapljajočih se čolnov. V povprečju vsak teden v operaciji sodeluje pet vojaških ladij in 900 mornarjev.

V nedeljo so patruljni čolni prestregli 828 ljudi, v ponedeljek pa 321

Dva priseljenca so aretirali, ker se nista želela identificirati, je danes sporočila italijanska mornarica.

Od 1. januarja so pomorske patrulje rešile skoraj 22.000 nezakonitih priseljencev, kar je desetkrat več kot v enakem obdobju lani.

Vlada v Rimu po poročanju francoske tiskovne agencije AFP pričakuje, da se bo število nezakonitih prišlekov še povečalo. Po njenih ocenah naj bi se ta mesec na obalah Libije na odhod čez morje pripravljalo do 600.000 priseljencev iz Afrike in Bližnjega vzhoda.

Italijanski notranji minister Angelino Alfano je v tej luči v pogovoru za časnik Il Messaggero dejal, da Italija brez pomoči Evropske unije ne bo mogla več dolgo vzdrževati te pomorske misije.

Povezavo je prav tako pozval, naj sedež Evropske agencije za upravljanje in operativno sodelovanje na zunanjih mejah EU (Frontex) preseli s Poljske v Italijo. Prav tako bi morali imeti po njegovem mnenju priseljenci, ki jim odobrijo azil, pravico oditi v druge članice EU, ne da ostajajo omejeni na Italijo, navaja nemška tiskovna agencija dpa.

Opozicijske stranke so vlado pozvale, naj reševanje akcije ustavi

Desno usmerjene opozicijske stranke so medtem vlado v Rimu pozvale, naj reševalne akcije ustavi. Te po njihovem mnenju zgolj spodbujajo nezakonito priseljevanje, saj zmanjšujejo tveganja pri prečkanju morja. Prav tako pa opozicija kritizira visoke stroške operacije.

Maurizio Gasparri iz desnosredinske stranke Naprej Italija je zahteval, da se operacijo Mare Nostrum, ki jo je označil za neke vrste "taksi" za priseljence, takoj ustavi. Vodja desničarske Severne Lige Matteo Salvini pa je ob pozivu k ustavitvi operacije opozoril, da na koncu italijanski državljani financirajo tihotapce z ljudmi in invazijo na italijansko obalo.

Deli novico:

sveti jurij |  22 .04. 2014 ob  15: 58
Ukrcat na trajekt pa nazaj v libijio.Brez izjem.