IZKORIŠČANJE V ČISTILNIH SERVISIH: Dve leti "na črno" čistila ministrovo pisarno

Slovenija

Izkoriščanje delavk v čistilnih servisih je šokantno, je danes v Ljubljani izpostavil Goran Lukić iz Svetovalnice za migrante. Čistilke za minimalno plačo delajo tudi po 16 ur dnevno, večina državnih institucij za čiščenje najema čistilne servise, nad katerimi ni nadzora, niti kdo vstopa v prostore, je navedel.

V enem od pomembnejših ministrstev je po besedah zagovornika v Svetovalnici za migrante Gorana Zrnića čistilka kar dve leti delala na črno. Med drugim je čistila tudi ministrovo pisarno, kar pomeni, da je imela popoln dostop do nje, nihče pa ni imel nadzora nad tem, kdo prihaja v prostore ministrstva.

Lukić ob tem kaže na dobro prakso, ki se je izkazala pri gozdarjih na Postojnskem, kjer so po odkritju izkoriščanja agencijskih delavcev te zaposlili neposredno pri podjetju. Meni, da bi lahko državne institucije, ki so čiščenje svojih prostorov prepustile trgu, kjer si mnogi ob tem manejo roke in izkoriščajo delavke, ponovno same zaposlile čistilke in jim tako vrnile socialno varnost.

Na današnji novinarski konferenci sta se Lukić in Zrnić osredotočila na članek v zadnji številki tednika Mladina, kjer so razkrili izkoriščanje čistilk v čistilnem servisu Manicom.

Delavke so v tem podjetju zaposlene in plačane za štiri, šest ali največ osem ur, delajo pa tudi do 16 ur dnevno, je poudaril Zrnić. Med drugim Manicom čisti prostore več državnih in drugih institucij. Med drugim poslujejo z Mestno občino Ljubljana, ministrstvom za notranje zadeve, Mestno občino Kranj in drugimi.

Kot je razvidno iz Supervizorja, so v zadnjih 13 letih Manicomu za čiščenje plačali 20 milijonov evrov, to isto podjetje pa je Fursu dolžno 621.000 evrov. Zrnić meni, da se prav v tem znesku "skrivajo prispevki, vrtci, penzije".

Lukić je dodal, da se ob tem razkrivajo še številne druge, zelo podobne zgodbe. "Ne samo čistilni servisi, tu so še sektor varovanja in različne druge kvazi agencije," je poudaril in dodal, naj se država opere te sramote in naj to področje uredi čim prej.

V svetovalnici so prepričani, da je matematika takih agencij preprosta - najboljši plačnik so državne institucije.

Na novinarski konferenci je bila tudi ena izmed nekdanjih delavk v enem od čistilnih servisov, ki je podizvajalec Manicoma. Povedala je, da jo je nekdanji delodajalec pripeljal iz Bosne in Hercegovine in jo zaposlil za osemurni delavnik za eno leto. Čistila pa je vsak dan, vključno z vsemi vikendi, za 400 evrov mesečnega plačila. Ko je po treh mesecih dela zbolela, jo je odpustil.

Deli novico:

Komentiraj

Za komentiranje je potrebna  Prijava  oz.  Registracija
prašičje uhu |  24 .05. 2016 ob  21: 51
welcome reuščina ... kapitalizem trka na naše hrbte jaz imam delovodjo ki rad liže riti nadrejenim in jaha delavce samo da dobi 100 eur več in da je v centru pozornosti upam da se bo kmalu zlomil in da mu bodo j........mater best wishes from aidussinna
lunatik |  24 .05. 2016 ob  16: 35
...pa da ne bo pomote, sem delodajalec
lunatik |  24 .05. 2016 ob  16: 34
Dokler bodo ljudje pripravljeni delati za 3.50/uro 7 dni v tednu, bo tako. Univerzalni temeljni dohodek bi to elegantno rešil. Pa naj potem ponudi delodajalec konkurenčno ceno, da bo delavec prišel delat.
mamamia |  24 .05. 2016 ob  13: 08
-1
Čistilka super si Kaj si morda delala v Planet Tuš Koper? Poznana zgodba moja mama je delala cele dneve in pol je dobila od 300 do 400 e na mesec.Ko je zbolela pa so jo vrgli na cesto.
Čistilka super si |  24 .05. 2016 ob  13: 05
Tudi jaz sem delala kot čistilka in lahko potrdim da se je delalo po 3.50 e na uro.Nismo bile prijavljene ,ne zavarovane..katastrofa...Delala sem v enem izmed nakupovalnih centrov na Obali
SI MONA |  24 .05. 2016 ob  10: 52
Vidim da lih ni nekaj komentarjev ,očitno je večji problem na obali nogomet ,zavetišče ,dvigalo in druge stvari ki deviirajo poglede drugam.
Kaj |  24 .05. 2016 ob  04: 23
Šokantno? Ma kaj šokantno!!! To je žalostna realnost že zadnjih 10 let dragi moji... Dobro jutro država...
SI MONA |  23 .05. 2016 ob  21: 06
Bežite pogledati v Portorož v hotele ,isto sranje poki šoldi dosti dela v teh čistilnih servisih .
svet |  23 .05. 2016 ob  14: 51
Ni lakota na svetu zato ker ne moremo nahraniti revne,temveč zato ker so bogati nenasitni