KAKO SE IZOGNITI POTOVALNI SLABOSTI: Pomembno je kje sedite in kam gledate

Trendi

Če se želite izogniti potovalni slabosti, bodite previdni, kje boste sedeli ne glede na to, kakšen prevoz boste uporabili. Približno 20 odstotkov prebivalstva trpi zaradi tega, pogosteje potovalna slabost prizadene ženske kot moške, odvisna pa je tudi od trajanja potovanja.

V avtobusu se usedite na enega od sprednjih sedežev, medtem ko bo v avtu najbolje, če sedite na sovoznikovem sedežu. Ob tem znanstveniki pravijo, da ni pomembno samo, kje sedite, ampak tudi v katero smer gledate. Svetujejo, da pogled usmerite v smer gibanja.

Če vas muči potovalna slabost, sploh ne razmišljajte o branju ali igranju igric na mobilnem telefonu, raje glejte skozi okno.

V izogib potovalni slabosti svetujejo potovanje z vlakom. Tam je namreč zaradi konstantne hitrosti ta redkejša. Vseeno pa nekaterim ne ustreza, da sedijo obrnjeni v nasprotni smeri vožnje, zato poskrbite, da izberete pravi sedež - tak, ki bo usmerjen naprej. V kolikor boste potovali z letalom, priporočajo, da izberete sedeže nad krilom.

Najpogostejša sopomenka potovalni slabosti je "morska bolezen," kar še dodatno potruje dejstvo, da je za večino ljudi najbolj problematična ravno vožnja po vodi, sploh po valovitem morju. Če veste, da vam valovi ne denejo dobro, poskušajte najti najbolj mirno mesto na plovilu. Najbolje, da ležete na posteljo, če pa te opcije nimate, poskusite stati na palubi in zreti v daljavo, v smer horizonta. 

Nekaterim pri lajšanju potovalne slabosti pomagajo gumijasti medvedki ali žvečilni gumiji, spet drugi prisegajo na to, da na potovanje nikoli ne gredo s praznim želodcem - preden se odpravijo na pot, si privoščijo lahek obrok. Obstajajo tudi zdravila, ki jih je potrebno zaužiti pol ure pred potovanjem. Za otroke, mlajše od 12 let naj bodo ta zdravila zadnja opcija, ko nič drugega ne pomaga, opozarjajo strokovnjaki.

Potovalna slabost se pojavi, ker možgani prejemajo nasprotujoče si signale - telo je nepremično in občutek za ravnotežje zazna gibanje, torej ko sistem za ravnotežje, ki se nahaja v notranjem ušesu, prejme različne dražljaje od drugih receptorjev, zlasti vidnih.

To se zgodi, ko se premikamo neenakomerno in teh nenehnih sprememb gibanja ne moremo videti v obliki zibanja, poskakovanja, pospeševanja in upočasnjevanja, ampak jih le občutimo.

Deli novico:

Komentiraj

Za komentiranje je potrebna  Prijava  oz.  Registracija