Le danes na Goriškem odkrili 36 kršitev neuporabe varnostnega pasu

Goriška

Danes, 17. marca 2015 od jutranjih ur dalje do zgodnjih popoldanski ur so policisti Policijske uprave Nova Gorica na ožjem oziroma strnjenem območju mesta Nova Gorica in Šempetra pri Gorici izvajali poostren nadzor cestnega prometa s poudarkom glede uporabe varnostnih pasov pri voznikih in sopotnikih v motornih vozilih ter glede nepravilne uporabe mobilnih telefonov in drugih naprav, ki zmanjšujejo slušno ali vidno zaznavanje voznika med vožnjo. 

Uporaba varnostnega pasu je namreč zelo pomemben dejavnik, ki vpliva na težje posledice prometnih nesreč. Z izvajanjem tovrstnih aktivnostih policisti želimo vplivati na povečanje uporabe varnostnih pasov med vožnjo in s tem zmanjšanje števila hujših posledic v smislu telesnih poškodb v prometnih nesrečah.

Policisti so v današnjem poostrenem nadzoru ugotovili skupno 36 kršitev glede neuporabe varnostnih pasov. Globa, ki jo policist izreče vozniku na kraju prekrška zaradi neuporabe varnostnega pasu med vožnjo, v skladu z določili 33. člena Zakona o pravilih cestnega prometa, znaša 120 evrov. Prav tako so ugotovili 11 kršitev nepravilne oziroma nedovoljene uporabe mobilnih telefonov med vožnjo, ki jih opredeljuje 35. člen Zakona o pravilih cestnega prometa in je za tovrstne kršitve predpisana globa v višini 120 evrov. Policisti so ugotovili še 5 drugih kršitev cestnoprometnih predpisov (med njimi sta predpise kršila tudi dva pešca).

Stanje ni zadovoljivo

Ugotovljeno število kršitev oz. neupoštevanje določil prometne zakonodaje med vozniki v današnjem poostrenem nadzoru ni zadovoljivo. Zato želimo opozoriti na pomen uporabe varnostnih pasov med vožnjo. Varnostni pas je namreč vez z življenjem, česar pa se še vedno nekateri udeleženci ne zavedajo dovolj, saj je še vedno veliko ljudi pripravljenih tvegati svoje življenje, ker vozijo nepripeti; s tem pa ogrožajo tako svojo lastno varnost in najpogosteje tudi varnost svojih najbližjih v prometu. Zelo pomembno je namreč tudi dejstvo, da je treba varnostne pasove uporabljati tudi na zadnjih sedežih in da varnostne pasove uporabljajo tudi vozniki avtobusov in tovornih vozil.

(več nasvetov za varno uporabo varnostnih pasov in zadrževalnih sistemov na spletni strani Policije: http://www.policija.si/index.php/component/content/article/35-sporocila-za-javnost/77073-varnostni-pas-vam-lahko-rei-ivljenje-napoved-akcije-).

Najnižja uporaba varnostnih pasov je še vedno ugotovljena v mestnih središčih, saj ljudje pogosto zmotno mislijo, da varnostni pas ni pomemben pri nižjih hitrostih. Odrasel človek namreč lahko z močjo rok in nog zadrži težo telesa le do hitrosti 7 kilometrov na uro. Pri trku vozila, ki vozi s hitrostjo 50 kilometrovna uro, deluje na naše telo enaka sila, kot če bi padli 10 metrov globoko. Pri večji hitrosti pa ta sila skokovito narašča. Mednarodne izkušnje tudi kažejo, da v primeru prometnih nesreč uporaba varnostnih pasov zmanjša število smrtnih žrtev in hudo telesno poškodovanih oseb za kar 40 odstotkov.

Uporaba mobilnega telefona med vožnjo je lahko nevarna

Dejstvo je, da je telefoniranje med vožnjo med vozniki vse bolj prisotno. Uporaba mobilnega telefona za volanom bistveno zmanjša njihovo zbranost, zaradi česar lahko spregledajo pomembno prometno signalizacijo in se prepočasi odzovejo na nepredvidljive razmere na cesti (več na spletni strani Policije: http://www.policija.si/index.php/preventiva-/prometna-varnost-category-blog/65277-kadar-vozi-ne-uporabljaj-telefona?lang=).

Deli novico: