Novogoričani jezni zaradi dražje vode

Goriška

V novogoriški občini so nekateri prejšnji mesec za oskrbo s pitno vodo in odvajanja odplak prejeli višje položnice. Kljub številnim pozivom občina cen ne namerava spreminjati. Medtem se z veliko težavami z vodo soočajo tudi v vasi Gradišče, kjer pa jih pestijo velike količine, ki povzročajo plazove.

Višja cena oskrbe z vodo in odvajanje odplak, ki jo je novogoriški mestni svet sprejel na marčni seji, je po žepih udarila predvsem tiste, ki živijo v blokih, in male podjetnike. Prvi morajo po novem plačati od pet do sedem evrov več na mesec, medtem ko je male podjetnike presenetila položnica, višja za 180 evrov.

Čeprav so se nekateri stanovalci in svetniške skupine nad sprejeto ceno pritožili, te občina ne namerava spreminjati. "Na občini nismo dobili nobenega konkretnega argumenta, s katerim bi lahko upravičili zniževanje ali spremembe cen," je odločitev nedavno pojasnil novogoriški župan Matej Arčon.

Postopno dvigovanje cene smešno

Predlog, da bi ceno dvigovali postopno, se mu zdi smešen. "Predpisi tega ne predvidevajo, takšna poteza pa bi bila tudi zelo nekorektna, saj bi s tem tiho zavajali ljudi," pravi župan. Nova cena za oskrbo s pitno vodo in odvajanja odplak se mu zdi tudi bolj poštena, saj bodo vsi občani, ne glede na to, ali živijo v bloku ali hiši, odslej plačevali enako.

Če nekatere tarejo višje cene, pa se v vasi Gradišče nad Prvačino ukvarjajo z drugimi težavami. Že vrsto let se namreč prebivalci vasi borijo z vodo in plazovitimi tlemi. Občina je zato poklicala na pomoč strokovnjake, ki so teren znova pregledali.

Prde lahko tudi do hipnega zdrsa

"Gradišče je ogroženo in lahko pride do hipnega zdrsa. Sprožilni element je velika količina vode in če bo te res veliko, kot na primer novembra 2000, zdrse lahko pričakujemo. Z neurejenim odvodnjavanjem to pospešujejo tudi ljudje sami," opozarja geolog Klemen Sotlar.

Analiza stanja je eden od prvih ukrepov, med katere sodi tudi pregled trenutne meteorne kanalizacije, ki jo bodo po potrebi popravili, nove vrtine in postavitev merilnih enot, ki bodo spremljale plazovitost terena. Dolgoročni ukrep je pridobitev gradbenega dovoljenja za izgradnjo fekalne kanalizacije v vasi. Vse to naj bi pripomoglo k manjši plazovitosti.

Pripravili evakuacijski načrt ogroženih družin

Zaradi nevarnosti hipnega zdrsa, pri katerem lahko pride do porušitve ali delne porušitve nekaterih stavb, so pripravili tudi načrt evakuacije petih najbolj ogroženih družin. Geologi pri tem opozarjajo, da nekatere hiše ali njihovi deli niso dovolj dobro narejeni za plazovit teren.

Deli novico: