PO REFERENDUMU: Leto dni brez spreminjanja definicije zakonske zveze

Slovenija

Ob napovedih o pripravi nove zakonodaje, ki bi pravice istospolnih uredila drugače, kot je predvidevala na referendumu padla novela zakona o zakonski zvezi, direktorica vladne službe za zakonodajo Ksenija Mihovar Globokar opozarja, da definicija zakonske zveze in tudi pravica do posvojitve otrok leto dni naj ne bi bili spreminjani.

Po padcu novele zakona o zakonski zvezi in družinskih razmerjih na nedeljskem referendumu so namreč že padle napovedi o pripravi nove zakonodaje, ki bi pravice istospolnih uredila drugače. Da jih bodo uredili v drugem zakonu, so napovedali celo nasprotniki novele. Aktualni zakon o referendumu in ljudski iniciativi sicer vsebuje določbo, da eno leto po razglasitvi odločitve na referendumu državni zbor ne sme sprejeti zakona, ki bi bil vsebinsko v nasprotju z odločitvijo volivcev.

Mihovar Globokarjeva je za za STA ob tem pojasnila, da ni pomembno, ali gre za isti zakon, "pomembno je, da na isti način ne moreš eno leto sprejeti zakonodaje, ki bi posegala v to referendumsko odločitev".

Novela zakona o zakonski zvezi je prek definicije zakonske zveze posegla v okoli 70 drugih zakonov, kar pomeni, da neposredno, taksativno oziroma vsebinsko ni urejala te materije, pač pa jo je urejala posledično. "Tista vprašanja, ki jih zakon o zakonski zvezi neposredno ne ureja, bi bilo s posegom v področno zakonodajo dejansko mogoče urediti," je navedla.

Pravice, ki bi lahko izhajale iz istospolne partnerske skupnosti in sama istospolna partnerska skupnost so namreč urejene v drugih zakonih, je spomnila.

V enem letu brez spremembe

Tako po njenih besedah v enem letu naj ne bi bila spreminjana definicija zakonske zveze in tudi pravica do posvojitve otrok. "To je bila dejansko materija tega zakona. Pravica do posvojitve namreč neposredno izhaja iz definicije partnerske skupnosti. Izvedene pravice, kot so dedovanje, zdravstveno zavarovanje, pričanje pred sodiščem itd., pa bi lahko bile predmet noveliranja," je razmišljala direktorica vladne službe.

Ob tem je spomnila, da je bil ob zadnji spremembi ustave sicer iz nje črtana določba o enoletni prepovedi sprejemanja zakonodaje, ki je bila predmet referenduma. Zato sedaj tečejo razprave tudi o tem, da bi pri pripravi sprememb zakona o referendumu in ljudski iniciativi takšno določbo črtali tudi v zakonu, "oziroma bi bila zapisana tako, da ne bi bila dvoumna". Nekaterim se namreč postavlja vprašanje, ali je ta določba še ustavna, glede na to, da je v ustavi ni več, je dodala Mihovar Globokarjeva.

Deli novico:

@razmislek |  21 .12. 2015 ob  21: 34
-2
vi kar gledajte, torej ste že pogledal? to vse pove o vas....s tem , da podate še opozorilo....
V razmislek |  21 .12. 2015 ob  18: 46
Tole si poglejte vsi zagovorniki gejev, za koga ste glasovali in za čigave pravice se borite!

http://www.zombietime.com/up_your_alley_2008/part_1_full/

Pozor! Ni za slabe želodce.