PRED 8. MARCEM: Ženske še vedno neenakopravne

Slovenija

Pred jutrišnjim mednarodnim dnevom žensk se vrstijo opozorila, da kljub formalni enakosti žensk na različnih področjih diskriminacija na podlagi spola še vedno obstaja. Nekateri ob tem opozarjajo tudi na težavo nasilja nad ženskami.

V skupni izjavi sekcije za spol in družbo Slovenskega sociološkega društva in portala spol.si, ki ga izdaja Društvo za uveljavljanje enakosti in pluralnosti Vita Activa, so pred mednarodnim dnevom zapisali, da smo v Sloveniji na nekaterih področjih vzpostavili visoke standarde enakosti spolov, kar nas umešča med najbolj razvite družbe na tem področju.

Ob tem so omenili prizadevanja generacij žensk in delovanja institucij države skozi mnoga desetletja. Tako denimo država že več desetletij sprejema politike, ki spodbujajo enakost spolov v družbi, hkrati pa se širi spekter možnosti in življenjskih izbir ne samo žensk, ampak tudi moških. "Ti niso več samo klasični ekonomski prehranjevalci družin, zaposleni v t. i. moških panogah, ampak so tudi vzgojitelji, medicinski bratje ali socialni delavci ter obenem aktivni očetje in skrbni partnerji," so zapisali.

Toda po njihovih navedbah diskriminacija na podlagi spola v naši družbi še vedno obstaja in se na nekaterih področjih celo krepi. "V trenutnih političnih in gospodarskih razmerah v Sloveniji država ženskam ne zagotavlja okolja, ki bi jim vzbujalo zaupanje v prihodnost. Še posebej ranljive so nekatere skupine žensk. Mlajše ženske se soočajo z negotovimi oblikami zaposlitve in ne-posluhom delodajalcev do ustvarjanja lastne družine in skrbi za otroke; mnoge starejše ženske je krčenje socialne države pahnilo v revščino; pravice nekaterih marginaliziranih skupin žensk vztrajno ostajajo nerealizirane ali sploh ne-naslovljene in zato ne-vidne. To so na primer pravica do umetne oploditve samskih žensk, pravice lezbijk, pravice transspolnih oseb ali pravice migrantk," so navedli.

Za ženske je najbolj nevaren dom in intimni partnerji

V Društvu SOS telefon ob tem opozorili tudi na problematiko nasilja nad ženskami, ki še vedno predstavlja velik družbeni problem. "Še vedno velja, da so za številne ženske najnevarnejši ravno dom in njihovi intimni partnerji. Gre za nasilje, ki ostane najdlje skrito, je dolgoročno in zaradi tega pušča hude travme na žrtvah. Gre tudi za nasilje, do katerega se v družbi kaže še zelo visoka strpnost," so zapisali v sporočilu za javnost.

Kot so navedli, so v društvu lani 2015 opravili 3165 svetovalnih storitev v zvezi z nasiljem, v varnih hišah pa je bivalo 69 žensk in otrok. Ker so za razumevanje in obravnavo nasilja v družbi po njihovem mnenju odgovorni tudi mediji, so se ob letošnjem mednarodnem dnevu žensk odločili organizirati posvet na temo ustreznega poročanja v primerih nasilja nad ženskami in nasilja v družini, ki bo jutri v ljubljanskem Cankarjevem domu.

Deli novico: