TRIGLAV REŠUJE BREZ PRESTANKA: Do danes rešili že 579 ljudi

Svet

Večnamenska ladja Slovenske vojske Triglav že dobra dva meseca sodeluje v operaciji EU Sophia, ki je usmerjena predvsem proti tihotapcem ljudi v Sredozemskem morju. A ladja Triglav je morala že večkrat priskočiti na pomoč prebežnikom in je doslej rešila že 579 ljudi, je za STA povedal poročnik bojne ladje Andrej Pečar.

Posadka Triglava je od začetka sodelovanja v operaciji Sophia sredi oktobra pomagala v petih reševalnih akcijah. V štirih akcijah so migrante vkrcali na krov Triglava, v enem primeru pa so prišli prvi na kraj reševanja, a so nato prebežnike predali drugi vojaški ladji z večjimi kapacitetami, saj je šlo za čoln z okoli 240 ljudmi na krovi, ki jih vseh po besedah Pečarja niso mogli sprejeti na Triglav.

Primarna naloga posadke na Triglavu je sicer preprečevanje tihotapljenja migrantov. Gre za nadziranje plovnih poti in preverjanje sumljivih plovil. Če obstaja utemeljen sum, da gre za tihotapce ali prebežnike, lahko posadka Triglava plovilo tudi preišče.

Reševanje in predaja migrantov traja tudi 14 ur

A poleg preprečevanja tihotapljenja je po besedah Pečarja dolžnost vsake ladje, ki sodeluje v operaciji, tudi reševanje prebežnikov, ki so se znašli v zagati.

Pečar je povedal, da pri reševalnih operacijah najprej pride do klica v sili, ki ga posredujejo Triglavu, ta pa nato odpluje do plovila v sili, preveri situacijo in odloči, ali je potrebno reševanje. Nato se začne reševanje, v katerem sodeluje kar 95 odstotkov posadke ladje, če gre za večje število migrantov, recimo 100, je pojasnil Pečar in dodal, da eno reševanje do predaje migrantov traja tudi 12 ali 14 ur.

Vse migrante, ki se vkrcajo na Triglav, posadka najprej popiše, ob tem pa preveri njihovo zdravstveno stanje ter po potrebi ponudi medicinsko pomoč. Doslej so vse prestrežene migrante predali drugim ladjam, ki sodelujejo v operaciji, te pa jih nato prepeljejo v varno pristanišče, kjer se nadaljuje njihova obravnava.

Vedno več je migrantov iz afriških držav

Kar se tiče boja proti tihotapcem, je Pečar povedal, da so doslej uničili plovila, s katerih so rešili prebežnike in so nevarna za ostali promet. Posadka Triglava sicer nima pristojnosti, da bi ugotavljala, kdo med rešenimi je potencialni tihotapec. To je namreč naloga oblasti v Italiji, posadka Triglav pa jim lahko poda samo namige, je povedal Pečar.

Glede narodnosti rešenih prebežnikov je Pečar povedal, da so v prvih reševalnih akcijah prevladovali Sirci, v zadnjih pa prevladujejo migranti iz afriških držav, kot so Nigerija, Mali, Somalija, Eritreja in Gana.

 

Deli novico:

jjjjj |  22 .12. 2015 ob  20: 46
ma zakaj jih ne peljejo nazaj u afriko ,,,,, bi blo bol poceni kot da se klatijo po eu