Tudi Hrvati s težavami pri približevanju evropske politike državljanom

Svet

V Ljubljani sta se danes na skupni seji sešla odbor DZ za zadeve EU in odbor za evropske zadeve hrvaškega sabora in se v okviru krepitve sodelovanja dogovorila, da se bosta na tovrstnih sejah v prihodnje srečevala dvakrat letno. Največ pozornosti so namenili težavam pri približevanju evropskih politik državljanom, s katerimi se soočajo oboji.

Člani odborov so ugotovili, da je še kako pomembno skupno oblikovanje stališč in njihovo zastopanje v evropskih institucijah, pa tudi povezovanje sosednjih držav in regionalno povezovanje, je po seji za STA pojasnil predsednik odbora DZ za zadeve EU Jožef Horvat. Med skupnimi težavami, ki so jih ugotovili, je Horvat izpostavil predstavljanje evropskih politik državljanom.

V skladu z lizbonsko pogodbo morajo pri tem svojo vlogo odigrati tudi nacionalni parlamenti, katerih naloga je državljanom na preprost način predstaviti, kaj pomeni Evropa in prednosti članstva v uniji, je dejal in poudaril, da evropski parlamentarni sistem ni samo Evropski parlament, ampak tudi nacionalni parlamenti.

Odbora - hrvaški je bil v nasprotju s slovenskim v skorajda celotni zasedbi - sta soglasno sprejela številne sklepe, ki jih bodo poslali Konferenci odborov parlamentov EU za evropske zadeve (COSAC). Ta bo zasedala sredi junija v Atenah.

V sklepih so med drugim izpostavili pomen dialoga z državljani o prihodnosti EU, po možnosti ob sodelovanju nevladnih organizacij, in menili, da mora ta dialog vključevati tudi vprašanja širitve unije, predvsem na države Jugovzhodne Evrope.

Pomembno vlogo igrajo nacionalni parlamenti

Menili so tudi, da imajo nacionalni parlamenti posebno nalogo pri približevanje unije državljanom, tudi v zvezi z ukrepi, ki so na ravni EU potrebni za izhod iz finančne in dolžniške krize, ter v procesu oblikovanja ekonomske in monetarne unije.

Med drugim so pred volitvami v Evropski parlament tudi opozorili na priporočilo Evropske komisije o krepitvi demokratične in učinkovite izvedbe volitev, še posebej na to, da bi države morale volivcem zagotavljati informacije o povezavah med nacionalnimi strankami in evropskimi političnimi strankami.

Razprava je po Horvatovih besedah kljub nekaterim odprtim vprašanjem med državama potekala v prijateljskem duhu. Kot je dejal, verjame v komponento parlamentarne diplomacije, ki da lahko ustvari ugodno okolje za razreševanje odprtih vprašanj, o katerih sicer danes niso govorili.

Deli novico: