Vse več pozivov k takojšnji vnovični vzpostavitvi Supervizorja

Slovenija

Večmesečno nedelovanje Supervizorja ni sprejemljivo, opozarjajo v Transparency International Slovenia. V Mirovnem inštitutu pa pozivajo pristojne, da nemudoma naredijo vse, da "ta pomembni mehanizem zagotavljanja transparentnosti porabe javnih sredstev in preprečevanja korupcije nemoteno deluje ter da se ga nadgrajuje, ne pa uničuje in onemogoča".

Mirovni inštitut je poziv naslovil na predsednike Komisije za preprečevanje korupcije (KPK), države, vlade in DZ, pooblaščenko za dostop do informacij javnega značaja, ministra za pravosodje, ki je bil predsednik KPK v času, ko je bil vzpostavljen Supervizor, ter vse druge v državnih strukturah, ki so pristojni za področje transparentnosti javne uprave.

Ob tem dodajajo, da je Supervizor instrument, ki ga v svetovnem merilu Sloveniji priznavajo kot izjemen dosežek na področju zagotavljanja informacij javnosti o porabi javnih sredstev ter s tem tudi boja proti korupciji in zlorabam. "Je tudi zgled drugim državam v soseščini in zagovornikom odprtosti javnih informacij in vlad. Leta 2013 je Slovenija za spletno aplikacijo Supervizor prejela nagrado Združenih narodov za pomembne dosežke v javni upravi," so spomnili.

"Vsako onemogočanje delovanja takšnega instrumenta je zato potrebno šteti za dejanje proti demokratičnim dosežkom Slovenije, proti državljanom in njihovi pravici obveščenosti in dostopa do informacij javnega značaja, proti sistemu boja proti korupciji, ne nazadnje pa tudi proti mednarodnemu ugledu Slovenije," so ostri v Mirovnem inštitutu. Ta deluje kot zagovornik odprtega dostopa do informacij javnega značaja in je koordiniral skupino nevladnih organizacij in posameznikov, ki so si prizadevali za sprejetje prvega zakona o dostopu do informacij javnega značaja leta 2003.

Neurejeno gostovanje strežnika

Da je aplikacija Supervizor več kot potrebna, ocenjuje tudi generalni sekretar Transparency International Slovenia Vid Doria. Ob tem ugotavlja, da je očitno, da gostovanje strežnika v zadnjih štirih letih, odkar Supervizor obstaja, ni bilo urejeno.

Ob tem dodaja, da prenos ene aplikacije na drug strežnik načeloma traja maksimalno en dan. To, da bo prenos Supervizorja na strežnik ministrstva za javno upravo potekal več mesecev, po njegovih besedah pomeni, da vodstvo komisije ni bilo pripravljeno na takšno situacijo.

"Ključno je, da Supervizor začne obratovati čim prej. To, da ne bo deloval dva meseca, je z našega zornega kota nesprejemljivo - živimo v 21. stoletju, kjer je informacijska tehnologija tako lahko dostopna, da si kaj takega takšna neodvisna institucija ne bi smela privoščiti," je Doria navedel za STA.

Podatki, zbrani v aplikaciji Supervizor, namreč od ponedeljka niso dostopni. Na KPK so pojasnili, da je vzrok prenos na drug strežnik. Doslej je namreč aplikacija tekla na strežniku izven komisije, saj ta nima dovolj zmogljive infrastrukture za delovanje aplikacije. Tako je storitev gostovala pri zunanjem ponudniku, aplikacijo pa je vzdrževal zunanji sodelavec komisije.

Prenos na strežnike ministrstva

V zadnjih tednih pa je komisija začela z dogovori za prenos aplikacije na strežnike ministrstva za javno upravo. Tam pa so v ponedeljek pojasnili, da prenos na njihovo infrastrukturo še ne poteka, saj so trenutno v zaključni fazi tehnični dogovori o tem prenosu. Ko bodo zaključeni, se bo prenos začel in bo predvidoma dokončan do konca poletja oziroma nekako okvirno v prvi polovici septembra, so za STA v ponedeljek pojasnili na ministrstvu.

Deli novico:

zvizgac |  22 .07. 2015 ob  00: 03
drzava je zvita v klopcic kot fetus
oni nekaj bi pa ne morejo
najdejo razna razlicna mnenja in ne naredijo nic
dokler ne bo ustavno dolocena moznost da jo lahko enostavno odstavis
in zahtevas placilo za storjene neumnosti bo tako