ARČON ZADOVOLJEN S PRVO POLOVICO MANDATA: Pomembni investiciji pod streho, dela še veliko

Goriška

Mestno občino Nova Gorica že drugi mandat vodi župan Matej Arčon. V predvolilni tekmi pred dvema letoma je v primeru ponovne osvojitve županskega stolčka obljubil predvsem nadaljevanje velikih projektov, ki so jih v občini začeli v prejšnjem mandatu. Dva od teh so že izpeljali.

"Lahko rečem, da smo v teh dveh letih uspeli uresničiti dve pomembni investiciji, to je centralna čistilna naprava in telovadnica v Dornberku. Prav zaradi njunega obsega, predvsem v finančnem smislu, so se ostale, ki so še v načrtu v naslednjih letih, nekoliko upočasnile," je za STA povedal Arčon.

Zadovoljen je, da jim je v tem času uspelo sprejeti trajnostno urbano strategijo v novogoriški občini: "To je verjetno tudi prva strategija, ki bo imela finančne učinke, na podlagi katere bomo dobili evropska sredstva kot mestna občina in bomo lahko na treh področjih izvajali projekte tudi v prihodnje."

Arčon je med pomembnejšimi nalogami navedel tudi razvoj turizma, predvsem ustanovitev skupne turistične organizacije vseh šestih občin na Goriškem. Poteka pa uspešno povezovanje in sodelovanje na področju organizacije prireditev in po županovih besedah tudi na gospodarskem področju. "Povezovanje in sodelovanje je v teh dveh letih doseglo dober rezultat, saj ljudje vedno bolj čutijo pripadnost okolju in zato želijo tudi sami dati svoj prispevek k razvoju občine," je razložil Arčon.

Med večjimi obljubami iz kampanje je bila tudi postopna ureditev mesta Nova Gorica. "Mesto je že z ureditvijo Bevkovega trga dobilo kar precej. S trajnostno urbano strategijo pa bomo začeli urejati degradirana območja v mestu, v t.i. Cankarjevemu naselju skupaj z Ulico Gradnikovih brigad," je napovedal Arčon.

Velik izziv za mestne urbaniste je tudi sanacija remize, kjer je bila nekdaj delavnica za lokomotive, kot tehnične dediščine sredi mesta. Ob pridobitvi evropskih sredstev župan napoveduje, da se bodo potrudili pridobiti stavbno pravico na tem območju in v obnovljeno remizo postaviti tudi primerne vsebine: "To je edina tehnična dediščina v tem mladem mestu in bi s primernimi vsebinami lahko ponovno zaživela."

Med pomembnejšimi načrti v prihodnje je Arčon izpostavil ureditev tržnice sredi mesta, pa tudi izgradnjo pokritega 25-metrskega plavalnega bazena ter ureditev kolesarskih poti ob Cankarjevi ulici in ob potoku Koren.

"Izven mesta je v Braniku potrebno začeti obnovo gradu Rihemberk do te mere, da bo grad varno dostopen za obiskovalce, v Prvačini poskrbeti za prenovo Hiše aleksandrink in Sokolskega doma, na območju Vitovelj bomo gradili nov Dom kulture, v Šempasu pa prizidek otroškega vrtca. V Solkanu bomo uredili vstopno točko v kraj ter zgradili nov most čez Sočo, precej novosti pa bo tudi na Trnovsko-Banjški planoti," je župan naštel pomembnejše prihodnje investicije.

Precej manjših projektov bo mogoče realizirati tudi skozi participativni proračun, ki ga je novogoriška občinska uprava že pripravila. Predstavili so ga vodjem poslanskih skupin, v kratkem pa tudi predsednikom krajevnih skupnosti. Nato bo o njem odločal mestni svet, saj župan želi, da je izglasovano kasneje tudi uresničeno. "Računamo, da bomo postopke zaključili nekje v marcu ali aprilu in tako rezervirali tudi sredstva v prihodnjem proračunu," je pojasnil Arčon.

Sodelovanja s sosednjimi občinami, predvsem z občino Gorica na italijanski strani meje, je po Arčonovih besedah vse več. "Sodelujemo na različnih področjih, čeprav je videti bolj malo, saj so projekti predvsem v pripravljalni fazi in kot taki so večplastni, zato nekateri potrebujejo več potrditev. Veliko se dela za štirimi stenami, navzven pa tega še ni videti," je še dejal v pogovoru za STA.

Deli novico: