Brezposelnost med mladimi ni težava zgolj v Sloveniji

Slovenija

Brezposelnost med mladimi ostaja velika težava EU in Slovenije, so opozorili udeleženci posveta o možnosti zaposlovanja mladih, ki sta ga danes pripravila informacijska pisarna Evropskega parlamenta (EP) v Sloveniji in državni svet (DS). Kljub temu so govorci menili, da so mladi lahko optimistični.

Nezaposlenost mladih je eden od osrednjih problemov EU in Slovenije, je v uvodnem nagovoru izpostavil predsednik DS Mitja Bervar. V uniji je brez dela 5,5 milijona mladih, razmere v Sloveniji pa so še bolj zaskrbljujoče - od februarja lani se je stopnja brezposelnosti v starostni skupini od 15 od 29 let zvišala s 23,6 na 26,1 odstotka. "S tem deležem se uvrščamo v kritično skupino članic EU," je izpostavil.

Pot do boljšega položaja mladih na trgu dela bo na žalost še dolga, saj je tesno povezana s stanjem v gospodarstvu, je menil Bervar. A DS si želi resničnega in konkretnega sodelovanja z mladimi in mladinskimi organizacijami. Ukrepi EU namreč niso dovolj, potrebujemo tudi ustrezne nacionalne programe, je opozoril predsednik DS.

Vodja informacijske pisarne Evropskega parlamenta v Sloveniji Klemen Žumer se je strinjal, da je za Evropo ključnega pomena, da najdemo načine za spodbujanje zaposlovanja. Ob tem je izpostavil številne pobude, ki jih je v tej smeri sprejel Evropski parlament, tudi jamstveno shemo za mlade.

"Sama zaposlitev ni dovolj, mladi imajo pravico do dostojnih delovnih mest," je Žumer opozoril na dejstvo, da so mladi čezmerno zastopani na slabo plačanih delovnih mestih in delovnih mestih za določen čas.

Mladi morajo biti aktivni

Mladim je Žumer sicer sporočil, da morajo biti aktivni in izkoristiti priložnosti tako doma kot tudi v tujini. "Ne gre za beg možganov, ampak za kroženje možganov," je izpostavil.

Evropska poslanka Romana Jordan (SDS/EPP) je med razlogi, zaradi katerih je eden od štirih mladih v EU brez dela, izpostavila dejstvo, da mladi na trg dela vstopajo brez izkušenj. S povpraševanjem po kadrih se ne ujema niti izobrazbena struktura. Zato bi bilo nujno spremeniti izobraževalni sistem, je menila.

Mladi imajo ogromno priložnosti

Jordanova verjame, da svet vendarle ni črn in da imajo mladi ogromno priložnosti. Med evropskimi politikami je med drugim izpostavila Strategijo 2020, pa tudi politike na področju ustvarjanja ustreznega okolja. "Javna uprava ne bo ustvarila priložnosti za mlade, gospodarstvo mora imeti ustrezno okolje, da bo ustvarjalo delovna mesta," je opozorila.

Da bi morali biti mladi aktivnejši in ustvarjalnejši, pa tudi bolj optimistični, je menila tudi evropska poslanka Zofija Mazej Kukovič (SDS/EPP). Sama se je zavzela za to, da bi bila evropska politika mladim razumljiva, da bi jih razprave, kot je današnja, spodbudile, ne pa da bi jih odvrnila že prva administrativna ovira in "prvi meter potrebne dokumentacije".

Stvari so večplastne

Zoran Kotolenko z ministrstva za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti je opozoril, da zaposlovanje ni ločen del problema, ampak so stvari večplastne in med seboj povezane. Prav zato slovenska vlada pripravlja celovito strategijo za mlade.

Državna svetnica Darija Kuzmanič Korva je medtem izpostavila, da nikoli v zgodovini Slovenije v tujino ni pobegnilo toliko mladih kot leta 2012. Kot je poudarila, mlade v tujini prepoznavajo kot potencial, delodajalci pa jim omogočijo hiter vstop v življenje. Pri nas pa je to velika težava.

Govorci so se strinjali, da postopno izboljšanje na trgu dela za mlade lahko obeta napovedana krepitev gospodarske aktivnosti v Sloveniji v kombinaciji z ukrepi tako na ravni EU kot tudi v Sloveniji. Nujno pa bo, da so inovativni in aktivni tudi mladi sami, so opozorili.

Deli novico: