OB 20-LETNICI: Novogoriško Glasbeno društvo Nova razprodalo koncert

Goriška

V letošnjem letu Glasbeno društvo Nova iz Nove Gorice, ki združuje mednarodni mladinski simfonični orkester Big band NOVA ter več manjših delujočih sestavov Glasbenega društva NOVA, praznuje 20-letnico delovanja. V Gallusovi dvorani Cankarjevega doma danes pripravljajo božični koncert z gosti. Koncert je razprodan.

V dvajsetih letih so posredno vzgojili 36 profesionalnih glasbenikov, ki svoje znanje vračajo v lokalno okolje. Doslej je v različnih sestavih delovalo 270 članov, med katerimi je še vedno 130 aktivnih. Letno v lastni produkciji pripravijo več kot 120 koncertov in nastopov ter štiri koncertne cikle. Ob spodbujanju mladih skladateljev in aranžerjev kot soorganizatorji delujejo pri izvedbi mednarodnega festivala in tekmovanja glasbenikov Svirel ter mednarodne poletne orkestrske šole OrkesterkamP.

Glasbeno društvo NOVA je bilo na pobudo novogoriških glasbenih ustvarjalcev ustanovljeno jeseni leta 1996. Z rednim delovanjem sta tedaj začela 20-članski Komorni orkester NOVA in 25-članski Big band NOVA, ob tem pa še mladinski pihalni orkester, ki se je kasneje pridružil Goriškemu pihalnemu orkestru.

Z leti sta se glavni zasedbi razvijali, pridobivali vse več poslušalstva, uvajali nove člane in širili sodelovanje z glasbeniki iz slovenske in evropske glasbene scene. Jeseni 2010 se je na pobudo glasbenega pedagoga in dirigenta Komornega orkestra NOVA Jurija Križniča ter mladega in perspektivnega dirigenta Simona Perčiča izoblikoval nov glasbeni sestav - mednarodni simfonični orkester NOVA filharmonija. Da je bil to prelomni korak naprej tako v ustvarjalnem kot v socialnem spektru goriškega okolja, priča dejstvo, da je orkester še vedno edini takšen redno delujoči sestav na Primorskem, je povedal predsednik društva Gorazd Božič.

Pred nekaj leti so z ustanovitvijo akademije NOVA naredili nov korak Akademija NOVA je izobraževalna iniciativa, namenjena pridobivanju interpretativnih veščin solistične ali komorne igre. Šolanje je oblikovano kot specialni mojstrski tečaji oziroma individualne lekcije in poteka enkrat mesečno od oktobra do maja. Osem študijskih srečanj vodijo uveljavljeni glasbeniki iz Slovenije in tujine.

Ob obletnici so si goriški glasbeniki zaželeli lasten prostor za vaje, regijsko delovanje in redne koncertne cikle.

Deli novico: