PLAČLJIVE KONTRACEPCIJSKE TABLETE. BREZPLAČNI KONDOMI?: Škodljive aplikacije za "hiter seks"

Slovenija

Na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ) menijo, da je polemika okoli kontracepcijskih tablet priložnost, da znova predlagajo brezplačne kondome, vsaj za mlade, kar je bilo kljub strokovni upravičenosti vsakokrat zavrnjeno.

V zadnjem času so vse bolj problematične v smislu tveganja okužb moderne tehnologije, ki omogočajo hitre zmenke in menjave partnerjev on-line, pravijo na NIJZ. Spletne strani in aplikacije, ki omogočajo hitro navezovanje stikov in hiter seks, so eden glavnih vzrokov za povečevanje števila novoodkritih okužb s spolno prenosljivimi boleznimi.

Istočasno ljudje zaradi poročanja o uspehih zdravljenja postajajo vse bolj brezskrbni in opuščajo preventivo. Testirati bi se moral vsak, ki je imel nezaščiten spolni odnos z osebo, ki ni stalen in zvest partner. Potrebno je upoštevati tudi promiskuitetne osebe, osebe, ki so si kadar koli vbrizgale droge ali se tetovirale z okuženo iglo. Tveganje predstavljajo vsi invazivni posegi v telo v državah z nizkimi higienskimi in zdravstvenimi standardi, kar zlasti velja za prenos virusnih hepatitisov in virusa HIV. Oralni spolni stik je enako tvegan, še pravijo na NIJZ.

Okuženi z virusi HIV in hepatitisi lahko leta ne opazijo nobenih znakov in se počutijo popolnoma zdravi, bolezen pa je medtem naredila nepopravljivo škodo. Nekatere spolne bolezni hitro opazimo s spremembami na zunanjih spolnih organih, rdečico, bolečinami, srbečico in izcedkom.

Test pokaže okužbo že nekaj dni po tveganem spolnem odnosu, v nekaterih primerih lahko traja nekaj tednov. Inkubacijska doba je odvisna od imunskega sistema posameznika in morebitne prisotnosti drugih bolezni. Brezplačno, samoplačniško in anonimno se je mogoče testirati zgolj na okužbo krvi z virusi HIV ter hepatitis B in C. Za test vseh drugih spolno prenosljivih bolezni je potrebno obiskati osebnega zdravnika in dobiti napotnico.

Kondom in v tujini dosegljiva različica za ženske femidom sta edina, ki preprečujeta stik sluznice in spolnih tekočin ter morebitno prisotnih sledi krvi. Pravilna uporaba neoporečnih in nepoškodovanih kondomov tako predstavlja najzanesljivejšo zaščito.

Nedavno so dvignili veliko prahu predlogi, da bi nekatere kontracepcijske tabletke postale plačljive. Bi morali biti kondomi kot najboljša kontracepcija, ki ščiti tudi pred spolno prenosljivimi okužbami, prav tako dostopni brezplačno?

Ker s kontracepcijskimi tabletami zdravimo tudi druge bolezni, na primer hormonske motnje, akne, na NIJZ menijo, da morajo hormonske tabletke biti dosegljive brezplačno kot številna druga zdravila in da je ukinjanje te pravice tako za ženske kot za stroko velik korak nazaj.

Medtem ko so v svetovnem merilu najbolj ogrožena skupina mladi, so to v Sloveniji moški, ki imajo spolne odnose z drugimi moškimi. Najpogosteje se okužijo v srednjih letih. Poleg virusa HIV se v zadnjem času najbolj povečuje število okužb s trihomonozo, gonorejo, sifilisom ter virusnimi hepatitisi.

Deli novico:

Komentiraj

Za komentiranje je potrebna  Prijava  oz.  Registracija
@ženska/moški | danes ob 12:23 |  27 .09. 2016 ob  13: 10
So si pa histerična feministična združenja dobro zlobirala zakonodajo, tako da imajo v družinskim razmerjih ženske vedno prav. Zlasti v postopkih pred sodišči! Tam nimajo moški v razmerju do žensk običajno niti najmanjše možnosti za kakršenkoli uspeh!
ženska/moški |  27 .09. 2016 ob  12: 23
Ja sej kot vedno vse prepustijo ženskam.Nosečnost porod moški pa samo delo odpravijo vse ostalo pa moremo ženske.:P