V šolske zvezke se vračajo čebelice

Slovenija

Odbor DZ za kmetijstvo se je seznanil s stanjem v čebelarstvu. Čebelarji so ob tem opozorili na toplo pomlad, ki že spodbuja sadjarje k škropljenju. Škropljenje naj bo pravilno, tudi pri malih vrtičkarjih, ki jih sicer nihče ne nadzira, poudarjajo. Čebelarska zveza je pripravila tudi žig s čebelico, ki ga bo ponudila šolam.

Predsednik Čebelarske zveze Slovenije Boštjan Noč je na seji odbora, ki je danes potekala v Lukovici, povedal, da so včasih v šolah za pridnost učencem v šolske zvezke učitelji z žigom odtisnili čebelico, ki je simbol marljivosti in pridnosti. Ker v zdajšnjem času v šolskih zvezkih ni več čebelice, so na zvezi ponovno pripravili žig, ki ga bodo ponudili šolam, ter tudi na ta način pri mladih spodbujali pravi odnos do čebel.

Ministrstvo za kmetijstvo in okolje je pozval tudi, naj se pravočasno uredi vprašanje koncesij za javno svetovalno službo v čebelarstvu, saj se sedemletna koncesija letos izteče. Izpostavil je tudi, da bi bilo treba zmanjšati nepotrebno birokracijo v tej javni svetovalni službi.

Da pristojno ministrstvo že išče rešitve glede apiterapije, je zagotovil pristojni minister Dejan Židan. Poudaril je tudi, da bo kmalu sprejet zakon o kmetijstvu, ki mu bo sledila uredba o dopolnilnih dejavnostih na kmetijah, saj bo vanje vključen tudi apiturizem.

Da je za čebelarstvo strateškega pomena dovoz čebel v gozd, je poudaril čebelar Anton Tomec. Zato je predlagal, da se v člen zakona o ohranjanju narave, ki govori o izjemah glede gibanja v gozdnem prostoru, uvede tudi dovoz čebel na pašo v gozd, torej opravljanje čebelarskih del. Minister je poudaril, da so to pobudo že upoštevali.

Janko Božič z biotehniške fakultete pogreša bolj ostro in jasno strategijo glede fitofarmacevtskih sredstev ter več poudarka na sonaravnem kmetijstvu.

Da za zdravstveno varstvo čebel primanjkuje finančnih sredstev, je poudaril predstojnik Nacionalnega veterinarskega inštituta Tadej Malovrh. Meni, da bi za nabavo zdravil potrebovali od 90.000 do 150.000 evrov namenskih sredstev letno.

Predsednik odbora Jakob Presečnik (SLS) je izpostavil velik pomen izobraževanja tudi pri čebelarstvu in dostop do posameznih oblik izobraževanja. Mirko Brulc (SD) pa je dejal, da so poslanci navajeni težkih sej in da je ta danes pravi balzam.

Ivan Grill (SDS) se je strinjal z Nočem, da bi medijske objave o večjem nadzoru nad škropljenjem veliko pomagale pri preprečevanju nepravilnega škropljenja v tem času. Presečnik je tu izpostavil predvsem manjše vrtičkarje, ki nenadzorovano in velikokrat nepravilno uporabljajo škropiva.

"Trenutno je bolj pomembno preprečiti pomore, kot pa ujeti par posameznikov, ki ne škropijo pravilno," je dejal Noč, ki meni, da je bilo v zadnjih petih letih storjenega veliko pri osveščanju kmetov in javnosti o uporabi fitofarmacevtskih sredstev. "Šibki smo pa pri vrtičkarjih, odpadni embalaži, pri pranju malih škropilnic," je dejal.

Deli novico: