VARNOSTNE POTREBE: Erjavec obžaluje postavitev žice

Slovenija

Zunanji minister in predsednik DeSUS Karl Erjavec obžaluje, da je treba varnost zagotoviti tudi s postavitvijo tehničnih ovir. Hkrati opozarja, da so te postavljene, da se zavarujemo pred razpršitvijo migracijskega vala, vzroki migracij pa v kratkem še ne bodo rešeni. Po njegovem bi bilo treba ves čas voditi dialog tudi z lokalnimi skupnostmi.

Čeprav trenutno kaže, da ni nobene posebne nevarnosti in da migracijski tokovi tečejo nadzorovano, pa navkljub slabemu vremenu v Egejskem morju in poostrenemu nadzoru, ki ga izvaja Makedonija, vsak dan pride po 5000 migrantov, je ob robu današnje seje pokrajinskega odbora DeSUS za Južno Primorsko v Izoli pojasnil Erjavec.

Glede za nekatere spornega predloga Evropske komisije o svežnju ukrepov za boljši nadzor zunanje meje EU je Erjavec pojasnil, da vprašanje ne sodi v njegove pristojnosti, "vendar gotovo je v interesu Slovenije, da imamo zunanjo mejo Evropske unije pod kontrolo in da jo nadziramo". "Na kakšen način bomo to dosegli, pa je tudi stvar pač dogovorov," je dodal.

Napadi Islamske države v času božiča?

Tudi napovedi v zvezi s tem so slabe, "zlasti zato ker vidimo, da krize, ki povzročajo te migracijske tokove, ne bodo v kratkem rešene". Nenazadnje je tudi Italija v teh dneh na mejo s Slovenijo poslala mešane skupine vojakov in policistov, je navedel Erjavec in spomnil na napovedi Islamske države o terorističnih napadih v času božiča.

"Razumem, da je pač prebivalstvo nezadovoljno zaradi tega, kar se dogaja, vendar moram opozoriti kot zunanji minister, da so se varnostne razmere dramatično spremenile," je ocenil. Takoj, ko bodo ugotovili, da tehnične ovire niso potrebne, bo vlada tudi takoj prenehala s temi aktivnostmi, je napovedal.

Manjka dialoga z lokalnimi skupnostmi

"Mislim, da je odgovornost vlade, da pripravlja ustrezne ukrepe glede na vse te napovedi, res pa je, da bi bilo treba voditi ves čas dialog, tudi z lokalnimi skupnostmi," je ocenil zunanji minister.

Pri tem bi bilo treba zlasti spomladi preveriti določene rešitve ter ali so zaradi kmetovanja in turistične sezone ti načrti ustrezni. "Upam, da se bo izkazalo, da v pomladanskih mesecih teh tehničnih ovir ne bomo potrebovali," je dodal.

Najstrožji režim ni potreben

Obenem Erjavec pričakuje, da bo tudi notranje ministrstvo več pozornosti namenilo dialogu, zlasti z župani in občinskimi svetniki, ter da se bodo lahko dogovorili glede režima. "Ni nujno, da je ves čas ta najstrožji režim. Najstrožji režim bi prišel v poštev, ko bi pač zaznali, da obstaja možnost, da bi se migracijski val preusmeril preko Istre v Slovenijo in Italijo," je še ocenil.

Od četrtkovega vrha evropskega sveta Erjavec pričakuje zlasti, da bodo poostrili nadzor na zunanjih mejah EU in da bodo sprejeti "vsi ukrepi za učinkovit boj proti terorizmu".

 

Deli novico:

Saj ni problem neka NORMALNA tehnična |  15 .12. 2015 ob  22: 19
ovira tukaj pa gre za zločinsko žico, ki je namenjena čimhujšemu poškodovanju. Kot, da smo kje na fronti.