Z DESETLETNO ZAMUDO: Goriška dobila čistilno napravo

Goriška

V Vrtojbi so danes ob prisotnosti ministrice za okolje in prostor odprli centralno čistilno napravo z zmogljivostjo 50.500 populacijskih enot (PE) in kanalizacijsko omrežje s pripadajočimi objekti na Goriškem. Zgrajena bi morala biti že pred dobrim desetletjem, vendar do gradnje zaradi spora med občinami ni prišlo.

Projekt sedanje centralne čistilne naprave so začeli načrtovati pred petimi leti, gradbena dela začeli leta 2013 in jih jeseni letos zaključili. Odtlej čistilna naprava poskusno obratuje.

Skupna vrednost projekta znaša 41 milijonov evrov. Sredstva so v večjem delu zagotovili iz Kohezijskega sklada EU, državni proračun je prispeval pet milijonov evrov, sodelujoče občine Nova Gorica, Šempeter-Vrtojba in Miren-Kostanjevica so projekt sofinancirale v višini 7,5 milijona evrov. Glede na število prebivalcev je Mestna občina Nova Gorica prispevala več kot polovico tega zneska oziroma 4,2 milijona evrov.

Najsodobnejša čistilna naprava v Evropi

Po zatrjevanju vodje projekta Mitje Gorjana iz novogoriškega podjetja Vodovodi in kanalizacija je to trenutno ena najsodobnejših čistilnih naprav v Evropi.

Na območju, kjer se je izvajal projekt, ni bilo vzpostavljenega čiščenja odpadnih vod. Z njegovo izvedbo so se na novozgrajeno čistilno napravo priključili kraji Nova Gorica, Solkan, Kromberk, Miren, Vrtojba, Šempeter pri Gorici in Grgar. S tem je dosežena vsaj 95-odstotna priključitev obremenitve na javno kanalizacijo in na čistilno napravo, kot je predpisana za to območje.

Odstranjujejo dušik in fosfor

Na čistilni napravi ob mehanskem in biološkem terciarnem čiščenju odstranjujejo še dušik in fosfor. Vodo pred iztokom v odvodnik spustijo še skozi membranske filtre (ultrafiltracija) in tako izločijo tudi bakterije in viruse.

Poleg čistilne naprave so zgradili ali rekonstruirali oz. nadgradili 18,74 kilometra nove kanalizacije, 12 črpališč, 27 razbremenilnih objektov in štiri zadrževalne bazene.

Poleg sodelovanja treh občin je ta projekt pomemben tudi čezmejno. Doslej sta neprečiščena vodotoka Koren in Vrtojbica z vso kanalizacijsko odplako tekla v Italijo, kjer sta se izlivala v Sočo in Vipavo.

Italija zahtevala povrnitev stroškov

Prišlo je celo tako daleč, da je italijanska stran Sloveniji izstavila zahtevek za povrnitev stroškov, ki jih je imela s čiščenjem slovenskih odplak. Zahtevali so skoraj milijon evrov. Predsednik slovensko-italijanske stalne komisije za vodno gospodarstvo Mitja Bricelj je ob robu današnje otvoritve izrazil upanje, da se bo dalo po ureditvi razmer z italijansko stranjo dogovoriti.

Deli novico:

curlo |  09 .12. 2015 ob  17: 54
Vse lepo in prav, samo zmeraj so z večino denarja zraven evropski kohezijski skladi, ker če njih ne bi bilo bi imeli mi en k..c, ne pa čistilne naprave in še mnogo drugih uresničenih projektov z njihovim denarjem.
abc |  09 .12. 2015 ob  09: 02
Lepo, končno bo čistejša Vipava in ne bo več smrdelo iz Korna.
V naslednjih letih pa upam, da se bo našel denar in zgradilo še čistilno napravo v Ozeljanu, tako da bo čistejša Vipava tudi v njenem srednjem delu.