Od eksorcizma do pletenja ribiških mrež

Izola

Borza znanja v izolski knjižnici nudi možnost brezplačne izmenjave neformalnih znanj iz različnih področij. Paleta ponudbe je izjemno široka: ezoterika, aromaterapija, izdelovanje čipk, pletenje ribiških mrež in pravi eksorcizem. Projekt, ki šteje skoraj 14 let, nam je predstavila vodja izolske Borze znanja, Ksenija Orel.

V Izoli imamo Borzo znanja že od 22. oktobra 1998, ko je ministrstvo za šolstvo in šport 1998 finančno podprlo izvajanje projektov Regionalne Borze znanja za Primorsko, a zacvetela je, tudi zaradi krize, šele zadnja leta.

Izolska Borza znanja je tako v dobrem desetletju nudila tako strokovno pomoč kot različna izobraževanja in delavnice. Skozi leta so jo oblikovale Milena Runko, Maja Gregorovič, Martina Martinuč, Andreja Mrak in Ksenija Orel. S slednjo smo se tudi včeraj pogovarjali v izolski knjižnici o tem, kaj Borza znanja sploh je oziroma kaj ponuja.

Ljudje cenijo predvsem to, da lahko dobijo nekatera znanja brezplačno. Cenijo tudi ta družbeni element, prek katerega se lahko povežejo in družijo.

Čeprav je danes velik delež znanj mogoče pridobiti na formalen način, se ljudje velikokrat odločajo tudi za neformalne oblike učenja, za kar pri Borzi znanja pravzaprav tudi gre. »Učimo se drug od drugega, ljudje se povezujejo na različnih interesnih področjih, na regionalni ravni ali širše. Posredovanje oziroma izmenjava znanj je brezplačna, prek učnega procesa pa imajo uporabniki možnost socializacije, kar je v aktualnem času odtujenosti zelo pomemben dejavnik,« nam je povedala Ksenija Orel.

»Na začetku niti nismo vedeli, kam nas bo popeljal ta projekt. Prva leta je bilo vpisanih le okrog 300 ljudi, v zadnjih šestih letih pa se je število prijavljenih tako povečalo, da trenutno naša baza šteje že prek 1300 članov, od tega je veliko aktivnih, takih, ki ponujajo svoje znanje drugim. V začetku so bili ljudje celo sumničavi, češ, ne more biti zastonj, saj nobena stvar dandanes ni brezplačna. Za naše člane smo sicer v teh letih pripravili vrsto delavnic, v sodelovanju z Univerzo na Primorskem, recimo, tečaj izdelave mozaika. Veliko povpraševanja je po energijskih tehnikah, ženske se želijo tudi naučiti linoreza ali izdelovanja adventnih venčkov. To so vse neformalna znanja, ki lahko koristijo ljudem, a vendar jih ne moremo pridobiti v šoli ali kakšni učni ustanovi,« je še dodala.

V preteklosti je bilo več zanimanja za računalništvo, kulinariko in znanje jezikov. Med porabniki storitev prevladuje srednja generacija višje izobraženih ljudi. Koristijo jih tudi nižje izobraženi, ki si s tem širijo obzorja.

Največ povpraševanja je po ročnih umetnostih, ki sedaj v času krize še kako koristijo. Uspešne so bile tudi delavnice, kjer so ribiči pokazali, kako se splete ribiško mrežo, delavnica izdelovanja čipk, priljubljene so tudi šamanske tehnike. Organizirali so tudi tečaj o tem, kako kupovati primerne obleke in se primerno obleči za različne življenske priložnosti. Kot zanimivost naj še povemo, da so organizirali tečaj solarne joge z naslovom »Zrenje v sonce«, ki ga je obiskalo 70 ljudi.

Deli novico: